Polákům začali pašovat potratové pilulky droni!

Dobrá zpráva pro Polky. Potratové pilulky vám přes hranice doručí dron!
Droní pašerák
Droní pašerák

reklama

Když se papežem stal Polák, byla to nejen pro Evropu velká událost. Nicméně z hlediska uvolnění postojů vzhledem k potratům či antikoncepci, se Polkám situace nijak nezlepšila. Do země se dále „pašuje“ antikoncepce a „potratové pilulky“. Pošťáky zastupují drony.

„Kdo má právo žádati na ženě, aby rodila na hnojišti, hladová, děti určené za oběť sociálním chorobám, hladu a bídě?“ cituje Martina Řehořová komunistické poslance, kteří měli roku 1933 těmito slovy tlačit na parlament ke schválení umělého přerušení těhotenství. Potrat byl u nás zákonem povolen až roku 1958, kdy jej zlegalizoval zákon o umělém přerušení těhotenství (č. 68/1957 Sb.) Do té doby lékaři i potratové báby riskovaly právní postih. Ovšem spolu se zákonem nastoupily potratové komise, kde se ženy legálně žádající přerušení těhotenství musely zpovídat a duševně obnažovat. Statistika potratů ukazuje, že špička proběhla v roce 1998, pak prudce klesá, což je dáno i široce dostupnou antikoncepcí. Na rozdíl od Polek jsou na tom naše manželky, milenky a přítelkyně výrazně lépe. K nám nikdo pilulky pašovat nemusí, neboť díky tomu, že patříme k nejateističtějším zemím světa, nenarážíme na směr daný Vatikánem.

Bez potratů!

Polsko, alespoň oficiálně, naopak stále pokračuje v kursu, který tvrdě podporoval Polák Karol Józef Wojtyla, známější jako první slovanský papež Jan Pavel II. Potraty jsou podle mnohých věřících vraždy nenarozených dětí a „potratové“ pilulky jsou proto podle nich vražedným nástrojem. Z tohoto názoru církev nijak neustupuje ani v nastoupivším 21. století. Podle rigidního výkladu vyplývá, že lékař provádějící potrat je vrahem stejně tak jako žena, která využila účinků „potratové pilulky“.

Zatímco u nás je podobný přístup většinovou společností vnímán díky rozšířené sexuální osvětě a volně dostupné antikoncepci jako absurdní, Polsko má pro potrat velmi přísná kritéria a ženy se stále uchylují k nelegálním zákrokům. Těch je podle některých zdrojů ročně až 50 000. Podle Lidových novin jsou v zemi tisíce lékařů, kteří podepsali takzvanou Deklaraci víry. Podle ní je interrupce, antikoncepce, umělé oplodnění a eutanazie proti jejich víře, což v praxi znamená, že mohou ženě odmítnou provést interrupci. V loňském roce rozvířit debatu kolem tohoto tématu porodník Bogdan Chazan, který z důvodů své víry odmítl zasáhnout bez ohledu na fakt, že plod měl těžce poškozenou hlavu a mozek. V Polsku mohou na potrat pouze ženy, které otěhotněly následkem znásilnění, incestu, pokud těhotenství ohrožuje jejich život nebo zdraví, nebo pokud je vysoce pravděpodobné, že plod je těžce a nevratně poškozený. A právě poslední podmínku nevzal B. Chazan v úvahu...

 Droní pašeráci

Vrčení vrtulí dálkově řízené helikoptéry nad hraničními kameny může být vytouženým zvukem pro ženy, jež se nedokáží smířit s nechtěným těhotenstvím a rozhodly se k radikálnímu řešení. Dron na sobě nese krabičku s preparátem, jež v Polsku není k dostání, ale který problém některých žen dokáže vyřešit. Polský deník Nasz Dziennik píše, že „během nacistické okupace Německo navrhlo zničení Polska podporou potratů a antikoncepce“ a označuje bezpilotní pošťáky doručující „potratové“ pilulky jako „drony smrti“. Nizozemské aktivistky z nevládní organizace Women on Wawes, která se snaží dopravovat antikoncepční pilulky do mnoha míst světa, použily drona k dopravě preparátů na polské území.

„Dron vzlétl z Frankfurtu nad Odrou a letěl přes řeku Odru do polského pohraničního města Slubice,“ píše BBC. Ve Slubici už na „potratového pošťáka“ čekaly Wiesława S. a Agnieszka B. Byly zatčeny, ale nijak svůj úmysl získat antikoncepční preparát nepopíraly. Vlivný polský deník Gazeta Wyborcza připomíná případ, kdy okresní soud v Olsztynie poslal do vězení dvě ženy, které těhotným ženám prodávaly léky vyvolávající potrat. „Pomohly k dokončení potratu zhruba padesátce žen,“ píše Gazeta Wyborcza

Z právního hlediska vlastně použití dronů mezi Německem a Polskem nelze považovat za pašování, neboť obě země jsou součástí Schengenského prostoru a léky byly získány na základě legálního předpisu. Jen způsob dopravy je poněkud nezvyklý. Nizozemci jsou v oblasti antikoncepční politiky poměrně aktivní, v minulosti dokonce vyslali „potratovou loď“ provádějící lékařské zákroky v mezinárodních vodách nedaleko afrických břehů a Woman on Wawes se snaží překročit stín, který na otázky antikoncepce vrhá katolická církev.

Text Topi Pigula

reklama

reklama