Levitující vlaky jsou budoucností dopravy. Japonci už jeden testují

Japonsko testuje "levitující" vysokorychlostní vlak. Vzdálenost Praha–Brno by překonal za půl hodiny!
Maglev
Maglev
Wikimedia Commons

Japonsko tento týden provedlo na kolejích první zkoušku svého nového vysokorychlostního vlaku na magnetickém polštáři, který je schopný jet až rychlostí 500 kilometrů v hodině a vzdálenost zhruba 322 kilometrů překonat za pouhých 40 minut. Jde o nejrychlejší vlak, jaký byl dosud postaven. Informovala o tom agentura AFP.

Prototyp vlaku série L0 s označením "maglev", což je zkratka z magnetické levitace, byl poprvé představen v listopadu loňského roku. Tyto vlaky z dílny společnosti JR Tokai nemají kola; místo toho se vznášejí na elektromagnetickém polštáři, který je zároveň pohání. Předpokládá se, že každý z vlaků bude tvořen 14 až 16 vozy, které pojmou po 68 cestujících.

Další zkoušky vlak čekají letos v září na jedné z nejrušnějších japonských tratí spojující Tokio s městem Nagoja, kde má vlak sloužit. Na jejich oficiální zavedení do provozu si ovšem cestující budou muset počkat až do roku 2027. V roce 2045 by pak měl začít jezdit až do Ósaky a zkrátit pod hodinu dobu jízdy, která nyní trvá minimálně dvě hodiny a 25 minut.

První trať pro vlaky na magnetickém polštáři byla do běžného provozu uvedena v lednu 2004 v Číně. Linka spojuje Šanghaj s tamním mezinárodním letištěm. Vybudovala ji německá společnost Siemens a vlaky na ní dosahují cestovní rychlosti 430 kilometrů v hodině.

reklama