Letadla, která nikdy nepřistanou – to je budoucnost létání

Díky pokroku v technice a zejména v solárních panelech se zřejmě blíží budoucnost, v níž už letadla vůbec nebudou přistávat na zemi.
Solar Impulse nad Amerikou
Solar Impulse nad Amerikou

reklama

Švýcarský solární letoun Solar Impulse v noci na neděli úspěšně zakončil poslední etapu při přeletu Spojených států hladkým přistáním v New Yorku. Přelet Ameriky přitom má být testem před plánovaným obletem celé Země v roce 2015.

Přelet rozvržený na pět etap zahájil stroj poháněný výhradně sluneční energií 3. května v San Francisku a v New Yorku ho dokončil v sobotu v 23:09 (dnes 5:09 SELČ), tedy asi o tři hodiny dříve, než bylo plánováno, informovaly agentury Reuters a AP. Na poslední etapu se letoun vydal v sobotu z Dullesova letiště na předměstí Washingtonu.

Letadlo Solar Impulse vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Na newyorském Kennedyho letišti s ním přistál Borschberg.

Lehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí do sta kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí 12 000 fotovoltatických článků umístěných na dlouhém křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů, asi jako obří Boeing 747, a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik, co malé auto.

Spaceliner otevírák

Z Evropy do Ameriky za hodinu: superletadlo budoucnosti se představuje

Geniální technologie

Čtvrtina váhy letounu připadá na lithiové baterie, střádající energii z článků pro čtyři elektromotory, každý o výkonu deseti koňských sil. Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let, první let absolvoval v roce 2010.

Solar Impulse v letu

Vědci si od této technologie slibují, že získají letadla, která vůbec nebudou muset přistávat. Už existuje protopyt letounu Jet Stream financovaný americkou armádou. Pokud by se podařilo zkombinovat vlastnosti "věčného větroně" se solárními panely Solar Impulse, získala by armáda stroje, které by mohly hlídat nad městy nebo válečnými zónami celé dny a týdny, aniž by je něco nutilo přistávat...

reklama

reklama