Kouříte českou marihuanu? Hrozí vám schizofrenie – a opravdu hodně

Kuřáci šlechtěné marihuany jsou více ohroženi schizofrenií, varují vědci z Psychiatrického centra Praha.
Kouření marihuany
Kouření marihuany
Thinkstock

reklama

Zkoumali složení šlechtěné marihuany a zjistili, že v ní chybí účinná látka, která chrání před psychickými poruchami vyvolanými látkou THC.

Podle vědeckého týmu bylo ve šlechtěné marihuaně až 20 procent látky THC. Technické konopí jí má do 0,3 procenta, konopí distribuované ilegálně v předchozích 20 letech mělo šest až 14 procent THC. Vysoký podíl THC je v aktuálních vzorcích z ČR a z Nizozemska.

"V české marihuaně chybí brzda proti schizofrenii. Tento nález znamená, že pravidelní uživatelé marihuany u nás kouří takřka výhradně ty nejsilnější a nejvíce nebezpečné odrůdy konopí, někdy označované jako skunk," řekl šéf výzkumného týmu Tomáš Páleníček. "Lze tedy předpokládat, že se zvyšující se potencí užívaného konopí bude rovněž narůstat počet a závažnost psychiatrických komplikací," doplnil spoluautor výzkumu Jiří Horáček.

Není marihuana jako marihuana

Ve šlechtěném konopí chybí látka kanabidiol. V původních přírodních odrůdách byly THC a kanabidiol zastoupeny zhruba stejně. Šlechtěním se podíl THC postupně zvýšil, takže současně pěstované odrůdy jsou podle Horáčka mnohem nebezpečnější než ty původní.

Droga kat

Kát a betel: Drogy, které ničí svět víc než heroin

THC a kanabidiol mají částečně opačný efekt. THC je hlavní psychoaktivní látkou, mění vnímání a myšlení, což může být příjemné, ale může to také být spojeno s nepříjemnými pocity vztahovačnosti a strachu. Výzkum v posledním čtvrtstoletí prokázal, že riziko schizofrenie je u pravidelných uživatelů dvakrát až třikrát vyšší a závisí především na celkovém množství zkonzumovaného THC, říkají vědci.

Tímto článkem rozhodně nechceme říkat, že by marihuana byla zlo. Jistě má řadu pozitivních efektů na lidské zdraví a v mnoha ohledech se jedná již o kulturní drogu. Chceme jen upozornit na specifické problémy, které jsou s jejím užíváním spojené.

"Kanabidiol naopak způsobuje pocit zklidnění, ospalosti a úlevy od úzkosti a předpokládá se, že blokuje negativní účinky THC," dodal Horáček.

FOTO: Wikimedia Commons

I vy užíváte povzbuzující drogy! Seznam, který vás přesvědčí

Několik nedávných studií podle něj potvrdilo předpoklad, že podávání samotného kanabidiolu snižuje sílu schizofrenních příznaků u nemocných, takže se nyní zkoumá i jako možný lék na schizofrenii.

Lidé užívající kanabinoidy léčení v psychiatrických ambulancích v roce 2012 podle věku:

věk0-14 let15-19 let20-39 let40-64 let65 let a vícecelkem
muži213256216821037
ženy213523814-389
celkem234608598221426

 

Poruchy u pacientů užívajících kanabinoidy, kteří byli roku 2012 v ambulantní léčbě

 

akutní otrava, poruchy chování

 

 

16,4 procent

tělesné a psychické poškození9,3 procent
závislost

74,3 procent

reklama

reklama