Když věda selže: první transplantované nohy musely být amputovány

Španělští lékaři pacientovi amputovali transplantované nohy. A to přesto, že šlo o revoluční zákrok...
Transplantace
Transplantace
Thinkstock

Španělští lékaři museli amputovat dolní končetiny pacientovi, kterému je jako první na světě před dvěma lety transplantovali. Nemocnice La Fe Hospital ve Valencii dnes oznámila, že se u pacienta vyskytly určité komplikace, které ale prý s transplantací nesouvisejí.

"Pacient, kterému byly v roce 2011 transplantovány obě dolní končetiny, musel podstoupit chirurgický zákrok, při němž mu byly nohy odoperovány. U muže se objevily komplikace související s nemocí, kterou trpí," vysvětlila nemocnice, kterou citovala agentura AFP.

Lidé jsou pruhovaní jako zebry. Pruhy jsou ale (většinou) neviditelné

Po transplantaci musel pacient začít brát takzvaná imunosupresiva, což jsou léky, které tlumí imunitní systém. V opačném případě by organismus na cizorodý materiál v těle začal reagovat a snažil by se ho zneškodnit. Muž ale kvůli blíže neupřesněné nemoci musel imunosupresiva přestat brát, což zkomplikovalo i transplantaci, takže končetiny musely být amputovány.

Podívejte se, jak vypadala operace:

"V těchto případech pravidla stanovují, že transplantovaný orgán není orgánem životně důležitým, a proto musí být odstraněn, aby mohla být zahájena léčba nemoci, která se zdá mnohem vážnější a naléhavější," uvedla nemocnice. Jakékoli další podrobnosti o zdravotním stavu pacienta ale sdělit odmítla.

Transplantaci v červenci 2011 vedl španělský chirurg Pedro Cavadas. Pacient, který nebyl blíže identifikován, ztratil při automobilové nehodě obě dolní končetiny nad koleny. Lékaři se mu původně snažili dát protézy, tento pokus byl ale neúspěšný, protože chyběla příliš velká část končetin. Od té doby čekali na vhodného dárce.

Odporné, ale účinné. Nechutná léčba je účinnější než léky za miliony

Cavadas je ve Španělsku velmi uznávaný, v roce 2008 provedl první dvojitou transplantaci horních končetin ve Španělsku a o rok později první transplantaci lidské tváře v této zemi.

reklama