Kdyby Slováci měli základnu v Houstonu, tak volají: "Máme problém"

Slovenská družice skCube nefunguje. Prý kvůli radiaci.
Slovenská družice skCUBE nepatří mezi obry
Slovenská družice skCUBE nepatří mezi obry
Zawin1

reklama

První slovenská družice se zhruba dva týdny od vynesení na oběžnou dráhu kolem Země začala potýkat s technickými problémy. Zařízení odeslalo pouze údaje z komunikačního systému a chyběla data z dalších senzorů. Informovala o tom dnes Slovenská organizace pro vesmírné aktivity, která stojí za misí malé slovenské družice skCUBE. Tým techniků se pokusí odstranit potíže, ke kterým došlo o uplynulém víkendu.

"Momentálně se nám jako nejpravděpodobnější příčina problému jeví poškození palubního počítače radiací. Podle našich výpočtů se družice v čase výskytu problému nacházela v oblasti s výrazně zvýšeným počtem nebezpečných nabitých částic," uvedla šéfka organizace Michaela Musilová.

Technický tým se již o víkendu neúspěšně snažil vyslat povely, kterými by obnovil všechny funkce satelitu. "V naší laboratoři spustíme vývojový prototyp družice a budeme se snažit nasimulovat podmínky a vyvolat stejný problém, jaký postihl její dvojče ve vesmíru. Neumíme v této chvíli odhadnout, jak dlouho to bude trvat," doplnil podle tiskové zprávy vedoucí softwarového vývoje skCUBE Slavomír Petrík.

Organizátoři mise chtěli s pomocí družice provést několik experimentů, jako například využití kamery k pořízení fotografií Země, dále testování vysokorychlostního rádiového přenosu a nasazení nízkofrekvenčního přijímače ke zkoumaní různých jevů ve vysokých vrstvách atmosféry.

ČTK

reklama

reklama