Kdo vydělává víc: homosexuálové, nebo heterosexuálové? Velká studie dala odpověď!

Je to diskriminace, nebo logický důsledek některých rozdílů?
Homosexuální pár s dítětem
Homosexuální pár s dítětem
Wikimedia Commons

reklama

Homosexuální muži vydělávají o 20 procent méně než muži heterosexuální. Naopak lesbické ženy mají průměrně o 33 procent vyšší platy než heterosexuálky. To je výsledek velkého výzkumu, který podnikl profesor Marok Wooden z australské univerzity v Melnourne v spolupráci s Američanem Josephem Sabiou.

Kde je příčina?

„Diskriminace je zřejmě zásadní příčinou vysvětlení tohoto rozdílu v platech, platí to především v případě homosexuálních mužů,“ zní vysvětlení autorů této práce. „Faktorů je však více…“ Jaké jsou a jak na to vědci přišli?

Jedním z poměrně logických výsledků práce je informace, že homosexuální ženy stráví v práci asi o 20 procent více času než ženy heterosexuální. To není nijak překvapivé, většina lesbiček nemá děti (v Austrálii jen 22 procent) a může se tedy zaměstnání a kariéře věnovat intenzivněji, než je tomu u žen, které dělí svou čas mezi práci a potomky. „Lesbičky zkrátka vydělávají o tolik více než heterosexuálky proto, že mnohem více pracují, v tomto případě nejde o žádnou diskriminaci,“ vysvětlil Woooden v tiskové zprávě.

Homosexualita u mužů není výhodná

Velmi zajímavý a méně očekávaný byl výsledek disproporce platů u mužů. Proč mají homosexuálové nižší příjmy než heterosexuálové? Zajímavé je, že v tomto případě hraje největší roli fakt, že homosexuálům platy nerostou. Tedy rostou, ale výrazně pomaleji než mužům heterosexuálním.

Výrazný byl i rozdíl v platech mezi osamělými homosexuály a homosexuály, kteří žijí s partnerem. Ti, kteří se ke své homosexualitě otevřeně hlásí, si vydělávají mnohem méně. Gayové také trpí častěji nezaměstnaností (v průměru o 16 procent déle) a také bez práce stráví delší část života.

Autoři v případě této studie vycházeli z australských oficiálních vládních údajů – zpracovávali v něm data přibližně 10 000 osob.

Homosexuální muž

Dá se poznat homosexualita podle obličeje?

reklama

reklama