Jak vypadá nejkrásnější Češka? Vědci vytvořili ideální tvář!

Vědci vytvořili ideální ženskou tvář z finalistek České Miss. Tohle je ona!
Ženy s otazníkem
Ženy s otazníkem
Thinkstock

reklama

Portrét ženské tváře, který vyjadřuje současný ideál české krásy, vytvořili čeští vědci a designéři. Experiment vychází z výzkumů morfologie obličeje.

Ideál je průměrný

Podle vědecké teorie se tvář, kterou lidé považují za krásnou, vlastně blíží dokonalému průměru. Obraz vznikl pomocí speciálního počítačového programu z portrétu sedmadvaceti krásek, které zvítězily v posledních letech soutěže Česká Miss.

Pomocí matematické analýzy porovnali, která má k ideálu nejblíže.

To je ona – statisticky nejkrásnější Češka!

Nejkrásnější Češka Foto: www.experimentmiss.cz

Z analýzy sdružení Žádná věda vyplynulo, že z minulých vítězek této soutěže má nejblíže k "ideálu krásy" Hana Svobodová, první česká vicemiss z roku 2008.

Experiment doprovázela dobrovolná soutěž na Facebooku, kde se hledala mezi zájemci z řad veřejnosti tvář podobná vytvořenému ideálu. Lidé navíc vyplnili online dotazník pro vědce z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Dotyčná kráska, která by mohla ideál splňovat, musí ale navíc zaujmout i svou osobností a postavou. Znamená to, že se musí umět prosadit a být dobře naladěná, což někdy může i velkým favoritkám soutěží Miss pokazit velká tréma.

Soutěž Česká Miss očima experimentátorů

Experiment se stal zároveň součástí výzkumu biologů z přírodovědecké fakulty. Geometrie tváře souvisí podle nich i s tím, jak se člověk projevuje v každodenním životě. To je možné ověřit díky metodě vytváření průměrných obrázků, při níž se do speciálního programu nahraje více portrétů označených kontrolními body.

Vznikne jeden kompozitní obrázek s charakteristickými rysy zkoumané skupiny tváří. Tak se vytvářela i tato "průměrná miss". Podobně například tým vědce Flegra v základním výzkumu zjistil, jak prvok toxoplasmy, jehož nositelem je třetina české populace, výrazně ovlivňuje chování lidí a také vzhled obličeje. V jiném výzkumu se například ukázalo, že hnědoocí muži jsou důvěryhodnější než modroocí.

ČTK

Pár v posteli

Spiknutí žen: Proč odmítají sex kvůli bolesti hlavy? Vědecky je to nesmysl

reklama

reklama