Facebook ničí dobrou náladu. Čím víc ho používáte, tím hůř se cítíte

Facebook podle nové studie posiluje propojení lidí, ale ne štěstí.
Facebook je nebezpečný
Facebook je nebezpečný
Thinkstock

reklama

Lidé, kteří používají Facebook, se mohou cítit propojenější, ale méně šťastní. Studie mladých dospělých, o níž informovala agentura AFP, došla k závěru, že čím víc lidé používají Facebook, tím hůře se pak cítí.

"Na povrchu poskytuje Facebook nedocenitelný zdroj pro naplnění základní lidské potřeby společenského spojení," uvedl autor studie, sociální psycholog Ethan Kross z Michiganské univerzity. "Ale my jsme zjistili, že místo toho, aby posílilo pocit duševní pohody, používání Facebooku vyvolává opačný výsledek - podkopává ji," tvrdí.

Vědci angažovali 82 mladých dospělých lidí vlastnících chytré telefony a účet na Facebooku a posuzovali jejich subjektivní pocit pohody tím, že jim pětkrát denně po dobu pěti týdnů v náhodných časech posílali textové zprávy. V nich se účastníků studie ptali, jak se právě cítí, zda mají nějaké obavy, nebo jsou osamělí, jak moc času strávili na Facebooku a kolik "přímou" interakcí s lidmi.

Facebook

Facebook způsobuje depresi a izolaci, tvrdí vědci v nové studii

Studie, kterou zveřejnili ve vědeckém časopise PLOS, je podle vědců první, která se snažila změřit dopad Facebooku na štěstí a životní spokojenost.

"Čím víc lidé používali v určitou dobu Facebook, tím hůře se cítili, když jsme se jich ptali," uvedla studie. "Čím více během sledovaných dvou týdnů používali Facebook, tím více s postupem času klesala jejich spokojenost se životem." Naopak přímý kontakt se skutečnými lidmi spokojenost a lepší pocity lidí zvyšoval.

"Tohle je výsledek kritického významu, protože míří na samotnou podstatu vlivu, jaký sociální sítě mohou mít na životy lidí," míní další z autorů studie, neurolog John Jonides z Michiganské univerzity.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Nejšílenější páry na facebooku

reklama

reklama