Evoluční záhada bzdění odhalena! Konečně víme, jaký mají smysl větry

Proč z nás všech vycházejí nepěkně páchnoucí větry? Vědci na to konečně přišli!
Vůně lidských plynů
Vůně lidských plynů
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všechno by mělo mít nějaký pozitivní evoluční smysl, ale právě u větrů to dlouho nebylo jasné. Až nyní přišel tým biologů z Exeteru s vysvětlením – a značně překvapivým: větry pomáhají například proti rakovině, infarktům nebo demenci.

Zní to jako úplný nesmysl, ale článek vyšel v prestižním časopise Medicinal Chemistry Communications, takže by měl být založen na opravdu relevantních výzkumech. Jak je to možné? Vědci tvrdí, že záhada léčivých větrů spočívá v sulfanu neboli sirovodíku. Jde o bezbarvý plyn, který je ve větších dávkách jedovatý – ano, lidskými větry by se dalo i zahubit. Vzniká v lidském zažívacím traktu působením bakterií a v malém množství má pozoruhodné účinky.

Vědci vše otestovali zatím jen přímo v buňkách – nikoliv u čichového působení. Podle studie je právě koncentrace sirovodíku v lidských větrech ideální; působí jako relaxans na hladkosvalové buňky ve stěnách cév. Dobře patrný byl v mnoha studiích také jeho vliv na uvolnění napětí hladké svaloviny trávicího traktu. Kromě toho sulfan zlepšuje prokrvení penisu, přežití při infarktu a ztrátě krve, může léčit poruchy erekce, některé typy migrén a různé srdečně cévní obtíže nebo pomáhat při jejich prevenci. Problémem pro humánní využití je relativně vysoká toxicita plynu pro člověka – na rozdíl od některých laboratorních zvířat, která jej snášejí relativně lépe.

Při větrech ale tyto problémy nenastávají – sirovodíku je spíš méně než více. Lékaři z Exeteru tedy dokonce přišli s novou látkou pojmenovanou AP 39, která má tělu pomáhat vytvářet sirovodíku větší množství.

Smrt je bledě modrá

Vědci vyfotili SMRT. Je bledě modrá a vypadá hezky

Reklama
Reklama