Evoluční smysl masturbace vysvětlen, naznačuje nová studie

Masturbace je téma, o němž se ještě před sto lety nesmělo psát vůbec, ale i dnes patří k těm stále tabuizovaným.
Samohana
Samohana
Thinkstock

reklama

Jednou z největších záhad masturbace je, proč vlastně. Ano, je to náhrada sexu, která může být příjemná, ale příroda dělá málo kroků jen tak, aby něco bylo příjemné. Příjemné pocity bývají obecně jen odměnou za něco, co je evolučně výhodné – tedy výhodné pro zachování druhu. A to masturbace ze své podstaty být nemůže. Anebo může?

Pro biology bylo a je toto téma velmi ožehavé: čistě evolučně nedává masturbace žádný smysl. Organismus při ní vymrhá spoustu energie, aniž by ji využil pro rozmnožení – a ještě tím ztrácí šanci u druhého pohlaví. Přitom ale masturbují nejen lidé, ale také velké množství nejrůznějších druhů zvířat.

Biolog Jules Howard ale v knize Sex on Earth uvažuje o tom, že u některých živočišných druhů masturbace evoluční výhodu představuje. Týká se to leguánů mořských a ještě k tomu jen samců. Tento druh mořského plaza žije nejčastěji na ostrovech nebo pobřeží. Nejsilnější samec vždy ovládá „harém“ samic; páří se s nimi přitom podle libosti. A co ostatní samci? Ti mají smůlu, anebo se pokoušejí dostat se k samicím tajně.

Dva kačeři... a je jim dobře

Co vypovídá zvířecí homosexualita o lidech. Víte, kolik zvířat je gay?

 

Howard pozoroval často malé leguány, jak na pláži masturbují – třou se pohlavními orgány o hladké kameny na plážích. Dělali to však většinou těsně před tím, než se vydali kradmo a tajně pářit se samicemi dominantního samce. Podle biologů to dělají proto, aby se na páření připravili: díky tomu, že už vlastně mají část sexu za sebou, dokážou rychleji dosáhnout vyvrcholení.

Má to rovnou dvě výhody. Jednak se díky tomu výrazně zvyšuje šance, že páření vůbec přežijí: když „budou“ rychle, dominantní samec je nepřichytí „in flagranti“ a nezabije je. A také tím zvyšují šanci, že jejich sperma samici oplodní – a oni tak budou moci své geny rozšířit dál. V tomto případě má evoluce rozhodně smysl: masturbující samci přežívají a jejich geny se šíří dále…

reklama

reklama