Dítě bez matky? Vypadá to, že lidstvo trumflo Boha. Otázkou je, zdali jde o posun vpřed

Logika věci žádající si stvoření nového lidského tvora: splynutí spermie a vajíčka. Jenže tuto tisíciletími osvědčenou praxi lidstvo prolomilo. Vajíčko už není nutné.
3D sken embrya
3D sken embrya
Dos Santos

reklama

Vajíčko má jednu sadu chromozomů, spermie druhou. Teprve jejich zkompletováním se mohou buňky budoucího človíčka začít dělit, vyvíjet v jednotlivé orgány a embryo začne růst.

Ženské vajíčko? A na co?

Ovšem co když druhou sadu chromozomů vezmeme odjinud? V laboratoři odzkoušená teorie zní logicky: vezmeme jednu sadu chromozomů z jakékoli tělní buňky, tu spojíme s druhou sadu chromozomů… a obejdeme vajíčko. Přesně to se podařilo výzkumnému týmu z britské the University of Bath.

Naše práce jde proti dogmatu, které nastavili ranní embryologové, když okolo roku 1827 poprvé objevili savčí vajíčka a o 50 let později popsali proces oplodnění. Dospěli k závěru, že k narození savce může vést jen spojení vajíčka se spermií,“ okomentoval novinku dr. Tony Perry, univerzitní embryolog.

Funguje to

Touto technikou už byly již vytvořeny tři generace myší a jsou fit a zdravé. Nyní vědci plánují vyzkoušet teorii pomocí kožních buněk,“ vysvětluje Sarah Knapton, vědecká editorka britského deníku The Telegraph. Dnes už je jasné, že takto vzniklé myši se dokážou dál reprodukovat a šířit do světa své geny.

 

Profesor Robin Lovell-Badge, vedoucí skupiny z The Francis Crick Institute k nastalé situaci řekl: "Nejsem překvapen, že autoři výzkumu jsou nadšeni. Myslím, že jde o velmi zajímavou studii a technicky velmi husarský kousek.

Samozřejmě se vzápětí po zveřejnění úspěšného pokusu v prestižním Nature Communications objevila řada negativních příspěvků požadující okamžitý zákaz pokusů. Lidstvo si podle nich „opět“ hraje na Boha a snaží se porušit nebo obejít přírodní zákony. Jaký má tento směr výzkumu praktické využití? Pomineme-li absurdní svět bez mužů či žen, jak ho trefně vystihla polská komedie Sexmise z roku 1983, tak může vést například k záchraně kriticky ohrožených druhů, které se „nechtějí“ v zajetí rozmnožovat. Jiné využití je „získání“ vlastních potomků pro gay či lesbické páry. Jedná se o malý krok pro lidstvo. Jenže právě z takovýchto malých kroků posouvající vědu vzniká pochod vpřed.

 text: Topi Pigula

reklama

reklama