Čím roztomilejší obrázky vidíme, tím víc v nás stoupá agrese

Psychologové z Yale zjistili něco nečekaného: pokud se díváme na fotografie roztomilých tvorů, vyvolává to v nás agresivní reakce.
Extrémně roztomilé fotografie vyvolávají agresivitu - Obrázek 15
Extrémně roztomilé fotografie vyvolávají agresivitu - Obrázek 15
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tento fenomén studovala doktorandka Rebecca Dyerová, která ho otestovala na 109 pokusných osobách. Ukazovala jim fotografie nejrůznějších zvířat a sledovala reakce na tyto podněty. Ukázalo se něco nečekaného: čím roztomilejší a hezčí bylo zvíře na obrázku, tím agresivnější reakce následovala.

„Myslíme si, že extrémně pozitivní reakce je tak silná, že nad ní člověk ztratí kontrolu,“ vysvětluje pozoruhodné výsledky Dyerová. Zjednodušeně řečeno: „Existují tak roztomilé obrázky, že je nezvládáme pozorovat a náš mozek z přemíry emocí začne zmatkovat a vyvozuje si z toho agresivní reakce…“

Agrese se projevovala verbálně – v rámci tohoto pokusu se testovaly slovní a písemné reakce na obrázky. Lidé reagovali na roztomilé fotky extrémně agresivními výrazy. Ale co když jen špatně funguje naše řeč, a ne samotné vyhodnocování podnětů? Proto se vědci rozhodli ověřit to ještě na jednom testu. A to na bublinkové fólii.

Testované osoby dostaly tuto pomůcku a měli ji mačkat, jak jen chtěli. Ukázalo se, že při sledování roztomilých obrázků testované osoby průměrně rozmačkaly 120 bublinek, při sledování normálních fotek jenom 80 bublinek! Reakce tedy rozhodně není jen slovní: když vidíme něco proklatě něžného, opravdu cítíme potřebu něco rozdrtit.

Tady máte fotografii těch nejroztomilejších potvor, co jsme jen našli – tak otestujte své reakce:

Podle Dyerová je vysvětlení poměrně jednoduché. Když vidíme roztomilé, něžné a sladké podněty, vyvolává to v nás touhu dotknout se jich. Jenže přitom si podvědomě uvědomujeme, že to není u fotografie možné – a to v nás vzbuzuje frustrace. A jak jsme se všichni učili na střední škole a ve Star Wars, frustrace vede k agresivitě…

Šňupání kokainu

Kokain učí náš mozek závislosti. Funguje jako počítačový virus

Reklama
Reklama