Velký bratr je tady: aplikace pozná, že jste opilí

Líbila by se vám myšlenka, že policie pozná množství alkoholu ve vaší krvi už jen ze záběru kamery?
Alkohol vás rozveselí... a pak zabije
Alkohol vás rozveselí... a pak zabije
pixabay.com

reklama

Akohol je rozhodně pozitivní prvek naší civilizace – je jedním z kořenů, na nichž je Západ postaven. Ale má samozřejmě i negativní dopady, především jeho nadměrná konzumace. Důsledkem opilosti jsou často zranění nebo i smrt – v dnešní době automobilistické to platí víc než kdy jindy v dějinách.

Odhalit opilce může být otázkou života a smrti; a právě proto vznikl program, který opilce od střízlivého člověka rozpozná. Pracuje s infračervenými kamerami a vymysleli ho v Řecku. Jak funguje?

Všichni opilí lidé mají něco společného: jsou tím červené tváře. Je to tím, že alkohol roztahuje tepny – tím, že se zvětší jejich objem, se dostanou blíže k povrchu těla a jsou lépe viditelné. Obličej člověka pak začíná mít červenou barvu a také je teplejší. Ještě viditelněji se to projevuje u lidí s nedostatkem enzymu aldehyddehydrogenáza (ten chybí například velké části Asiatů), který pomáhá s metabolizováním alkoholu.

Vlevo střízlivý, vpravo oilý Foto: Vlevo střízlivý, vpravo opilý

Řečtí vědci snímali 41 dobrovolníků v různém stadiu opilosti – pomocí kamer citlivých na teplo. Termální záběry pak zadali počítači a vytvořili algoritmus, který dokáže podle jediného termálního snímku docela dobře odhadnout, jaké množství alkoholu daná osoba zkonzumovala.

Ukázalo se, že nejlepšími místy na lidském těle, která přesně prozradí, kolik toho člověk vypil, jsou čelo a nos. Právě zde se téměř vždy projeví, že daná osoba vypila nadměrné množství alkoholu. Řečtí výzkumníci tvrdí, že jejich program dokáže poznat opilého člověka až s 90procentní úspěšností, pracují však ještě na dalším zpřesnění.

Experti věří, že jejich práce by mohla pomoci především represivním složkám vyhledávat problematické osoby například na demonstracích, sportovních utkáních nebo by mohl pomoci předcházet automobilovým nehodám – pokud by analyzoval záběry z parkovišť.

Je to samozřejmě úžasný pokrok, ale trošku to vyvolává obavy ze zneužití…

Text: RD

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kouření marihuany - jak nebezpečné doopravdy je?

Kouření marihuany je 114krát bezpečnější než pití alkoholu, potvrdila nezávislá studie!

reklama

reklama