Vědci si o sobě myslí, že jsou mnohem chytřejší a racionálnější než ostatní lidé

Jak vědci hodnotí vědce? Tak, jak se dalo čekat.
Vědci hodnotí sami sebe lépe, než ostatní skupiny lidí
Vědci hodnotí sami sebe lépe, než ostatní skupiny lidí
http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Psychologové z nizozemské Tilburg University se rozhodli otestovat, jak je tomu s předsudky vědců vůči ostatním lidem. Mohlo to podle nich ukázat, jaký je obecně přístup vědců ke světu i jejich práci. Výsledky byly překvapivě jednoznačné: vědci jako skupina se cítí být značně nadřazení.

Psychologové pro tento experiment oslovili dvě podobné skupiny – jednak vědce, a současně velmi dobře vzdělané lidi, kteří se ale nedali na vědeckou kariéru. Obě měly posuzovat zástupce obou skupin z hlediska několika faktorů: otevřenosti, schopnosti spolupracovat, racionality, inteligence a integrity.

My jsme lepší

Obě skupiny dávaly vědcům ve všech těchto kategoriích vyšší hodnocení než ne-vědcům, ale vědci hodnotili vědce extrémně vysoko. „To nás překvapilo – předpokládali jsme, že vědci se budou hodnotit více realisticky,“ uvedli psychologové v tiskové zprávě. Zřejmě je za tím klasická lidská vlastnost posuzovat ostatní podle sebe, přičemž většina lidí si sama sebe váží nejvíce a tedy nadhodnocuje vlastní roli a tím pádem i hodnoty lidí se stejným zaměstnáním. Psychologové ale čekali od vědců, že tuto vlastnost budou lépe kontrolovat – právě vzhledem k tomu, jak vypadá jejich povolání založené na verifikaci faktů.

Omyl, i vědci podléhají stejných trikům lidského mozku – a naopak jsou v tom ještě zranitelnější než ostatní skupiny. Psychologové totiž současně v rámci tohoto výzkumu dokázali, že starší vědci nadhodnocují schopnosti podobně starých vědců a ženy si zase více váží schopností jiných žen ve vědě. „Je to tím, že menšiny obecně více trpí předsudky (i pozitivními) vůči svým členům, a ženy jsou ve vědě stále ještě menšinou,“ udávají výzkumníci.

V závěru práce zveřejněné letos v červnu v odborném časopisu Scientific American přitom dodávají, že jejich výzkum samozřejmě může být ovlivněn tím, že i oni sami jsou vědci, a proto mají předsudky, pokusili se od nich však co nejvíce oprostit. 

Text: MK

Reklama
Reklama