Vědci našli hranici lidských možností. Naznačuje to konec sportu, jak ho známe?

Našla atletika a další sporty své hranice? Pokud ano, je to špatná zpráva pro sponzory. Sleduje to olympijský výbor?
Kde jsou hranice lidského těla?
Kde jsou hranice lidského těla?
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dokážete si představit sport, aniž by se v něm lidé honili za stále lepšími a lepšími rekordy? Určitě to jde, některé sporty mohou klidně fungovat bez problémů dál – šerm, fotbal a hokej, ty nemají problém. Ale většina atletických zápolení by najednou ztratila smysl – celá mašinérie kolem nich je poháněná sponzorskými penězi, které touží po novém a novém a ještě nesmyslnějším hledání lidských hranic.

Hranice lidských možností

Nyní vědci tuto hranici poprvé velmi přesně spočítali – a říkají tím řadě sportovních odvětví, že tady už se v podstatě nemá smysl moc snažit… Výsledky výzkumu vyšly v prestižním odborném časopise Science Advances.

Podle nich není žádný člověk schopen udržitelně spalovat kalorie více než 2,5krát rychleji, než je je jejich metabolická hodnota v klidu. Co se stane potom, pokud je tato hranice překročena? Tělo začíná rozkládat své vlastní tkáně, aby tento kalorický deficit nahradilo…
Vědci nicméně potvrdili, že je možné tuto 2,5násobnou hranici prolomit na krátký čas – například vrcholoví triatlonisté dosahují během jedenáctihodinových závodů 9,4 násobku; nicméně jejich tělo není schopné zpracovat dostatek kalorií, kterých je potřeba k pokračování sportovního výkonu. A proto tělo u takových výkonů spaluje samo sebe. „Vaše nádrž je prostě prázdná a máte jen minimum času na to, než je konec hry...“ uvádí vědci. 
Ve výzkumu vědci našli spoustu zajímavostí – počítali, jaké činnosti mají jakou metabolickou náročnost. Například cyklisté na Tour de France spalují kalorie 4,9krát rychleji, lidé putující pěšky Antarktidou 3,5 rychleji.

Těhotné superhrdinky

Velmi zajímavým zjištěním je, že běžná existence těhotných žen má tento index na úrovni 2,2násobnu. Dokazuje to, jak náročný je tento stav na organismus. Energetická náročnost těhotenství je nesmírná – výsledky této práce by měly být poučením především pro partnery těhotných žen.
Text: Martin Kolář

Reklama
Reklama