Umělá inteligence, která pozná spoilery, je tady!

Robot, který umí poznat, že vám někdo prozrazuje pointu dříve, než je slušné, je na světě.
Chcete znát pointu předem?
Chcete znát pointu předem?
pixabay.com

reklama

Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu se rozhodli studovat problém, který trápí půlku internetu: spoilery. Naučili umělou inteligenci, aby dokázala vyhledávat spoilery v recenzích a pak ji nechali analyzovat filmové recenze. A nestačili se divit…

Co je to spoiler?

Jejich „literární robot“ dostal jméno SpoilerNet. S více než devadesátiprocentní úspěšností dokáže na základě textové analýzy rozpoznat, jestli daný text obsahuje nebo neobsahuje nějaký spoiler – tedy vyzrazení nějaké důležité části literárního příběhu ostatním. U seriálů je úspěšný jen na osmdesát procent.

Na co se přišlo?

Výsledek studie prokázal, že většina recenzentů opravdu spoiluje, a to nejčastěji ke konci recenze. Právě tam se hromadí informace, které prozrazují klíčové události děje, jež podle mnohých kazí zážitek z uměleckého díla. 

Výzkum jim hodně komplikovalo, že různí recenzenti používají velmi odlišnou metodiku při označování spoilerů, což dělalo umělé inteligenci dost problémy. Vědci ji museli několikrát lépe nastavovat, aby si s touto výzvou dokázala poradit. 

Autoři SpoilerNetu také upozornili, jak problematická je mnohoznačnost slov – s tím se umělá inteligence potýká vůbec nejvíc. Výzkumníci s tím měli takové problémy, že museli robota rovnou několikrát přeprogramovat. Například slavné „lusknutí“ z filmu Avengers: Endgame se totiž umělá inteligence naučila spojovat se spoilery tak často, že frázi „jako lusknutím prstů“ považovala automaticky za spoiler vždycky.

Co s tím?

Naštěstí vědci vždy všechny výsledky manuálně kontrolovali, takže byli schopní tyto nepřesnosti opravovat a stroj učit, aby se naučil spoilery odhalovat ještě přesněji. Autoři tohoto programu teď doufají, že by mohli svůj algoritmus nabídnout některým vyhledávačů nebo ho jinak komercionalizovat – spousta lidí se totiž v současné době vyloženě bojí chodit na internet v době, kdy jde do kin nějaký jejich oblíbený film, jen aby někde na spoiler, který jim zkazí překvapení, nenarazili.

Pokud by existovalo nějaké rozšíření pro prohlížeče, které by umožnilo všechny spoilery na internetu nějak skrýt, určitě by o takovou službu byl obrovský zájem, doufají autoři. Patřili byste mezi ně?

Text: Martin Kolář

reklama

reklama