Robotické spermie jsou tady. Vědci vytvořili něco pozoruhodného

V Německu vyrobili první robotické spermie: vlastně biologické roboty.
Spermie - který vyrazí jako první?
Spermie - který vyrazí jako první?
Pixabay

reklama

Jde o velmi přelomovou záležitost – spermie by jednou mohly nahradit lékaře. Zdá se vám to podivné nebo i trošku odporné?

Německým biologům se podařilo „ulovit“ jednotlivé býčí spermie a uvěznit je do magnetických nanotrubiček. Ty se dají pomocí magnetů ovládat tak, že spermie vyrazí přesně tam, kam si to vědci přejí. Možnosti této technologie jsou takřka neomezené – pokud se je podaří pořádně ovládnout. Co všechno si od nich můžeme slibovat?

Spermboti, jak je vědci nazvali, by mohli už v blízké budoucnosti nosit cíleně léky do nejrůznějších částí lidského těla – anebo by se dali využít pro umělé oplodnění.

Magnetické nanotrubičky jsou dlouhé pouhých 50 mikronů, v průměru měří jen 5–8 mikronů. To je tak akorát, aby se do nich vešla býčí spermie. Výzkum vedl profesor Oliver Schmidt u drážďanského institutu pro nanotechnologie. Tyto trubičky nechal ponořit do býčího spermatu. Protože je jeden konec trubičky zúžený, spermie do ní vpluje, ale už se nedostane ven.

Zázračná léčba

Spermie se mohou v trubičce dál bez problémů pohybovat – ale vědci jsou schopní pomocí magnetů ovlivňovat směr jejich pohybu. Tímto způsobem vznikl biologický stroj, který se může pohybovat po lidském těle přesně tak, jak vědci požadují.

Podle Schmidta by se mohlo jednat o budoucnost léčby. Místo velkých dávek léků, které se po cestě na místo rozpustí nebo znehodnotí, bychom mohli takto vkládat do těla jen stopové množství léčiv – ale díky inteligentnímu Spermbotovi by se tato léčiva dostala přesně na místo určení. „Samozřejmě uvažujeme také o využití pro umělé oplodnění,“ řekl Schmidt novinářům. „Místo býčích spermií by se využily lidské – ale zatím nejsme v našem výzkumu tak daleko…“ dodal.

Text: RD

Spermie míří do vajíčka

Na velikosti záleží! Ale tentokrát nejde o penis, ale o spermie

reklama

reklama