12. dubna 2018 06:00

Roboti vám práci nevezmou! Přijde o ni jen 14  procent lidí, uklidňují vědci

V posledních letech stále častěji slyšíte, že roboti a umělé inteligence vás připraví o práci. Omyl. Situace bude (místy) opačná

Pozor na vizionáře a alarmistické vědce?

Na začátku dubna vyšla velká studie OECD, která přesně analyzovala současný stav a možnosti umělých inteligencí. Pro člověka je poměrně pozitivní: ukazuje, že stroje ještě nejsou zdaleka tak daleko, jak by si někdo přál – a jiní se bojí.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je dlouhodobě vůči nadvládě strojů skeptická. Zatímco vloni někteří experti tvrdili, že roboti připraví o práci až 47 procent Američanů, OECD se těmto divokým hausnumerům vyhýbá a je mnohem opatrnější – v USA mohou podle ní stroje poslat na úřad práce maximálně 9 procent lidí. Nejnovější práce, která popsala rizika v 32 zemích, je podobně optimistická.

Vědci, kteří se na ní podíleli, zjistili, že ve zkoumaných zemích se dá snadno automatizovat jen 14 procent pracovních míst, což není ani zdaleka tolik, kolik předvídalo množství alarmistických vědců. V USA by asi 10 procent takových pracovních pozic mohlo zaniknout do deseti let.

Práce bude přibývat

Mnohem zajímavějších ale bude dalších 32 procent pracovních míst. Ty jsou totiž podle práce automatizovatelné částečně – a právě na tyto lidi bude v následujících deseti letech kladen největší tlak. Tito lidé se budou muset naučit výrazně změnit obsah své práce, budou se muset začít velice rychle přizpůsobovat měnícím se podmínkám pracovního trhu a také tomu, že se jim zřejmě na úkor strojů budou snižovat úvazky.

Současně ale také mohou ze změn docela hodně profitovat: nižší náklady na práci by mohly pro zaměstnavatele znamenat vyšší zisky a pro ty, kdo se přizpůsobí změnám, by to mohlo přinést pozitiva vyšších platů.

Studie upozorňuje, že některé aspekty robotizace dost přeceňujeme, že lidé až příliš věří vizionářům, kteří jsou osobně zainteresováni na tom, aby lidé jejich předpovědím věřili. Proč? Třeba jen proto, že vlastní akcie společností, které vyrábějí nebo provozují automatické automobily. Jak ukázaly nedávné nehody robotických vozidel ve Spojených státech – při jedné z nich dokonce zahynul člověk – stroje ještě zdaleka nejsou tak daleko, jak by si jejich investoři přáli.

Velice podobná čísla přinesl také průzkum agentury Manpower, která mapovala, jak se vůči robotům zachovají zaměstnavatelé. U druhým rokem ve výzkumu ze 42 zemí na 20 000 zaměstnavatelích asi 86 procent zaměstnavatelů na celém světě tvrdí, že počet jejich zaměstnanců se v důsledku automatizace nezmění nebo se v následujících dvou až třech letech zvýší. V ČR je to dokonce 93 procent firem.

Pro ajťáky klid, pro sekretářky panika

Dopad na jednotlivé pozice se však bude lišit. Nejperspektivnější jsou v IT, kde firmy očekávají největší nárůst počtu zaměstnanců. Naopak největší pokles je očekáván na administrativních a kancelářských pozicích.

Výroba bude v důsledku digitální revoluce zažívat turbulentní změny. Celkově převažuje počet firem, které budou v této oblasti spíše zvyšovat počet zaměstnanců (24 procent). Nicméně zároveň je zde i největší počet firem, jež budou počty zaměstnanců snižovat (19 procent).

Zavádění automatizace do výroby má různé dopady a nemusí nutně znamenat propouštění. Některé firmy zaváděním robotů zvyšují kapacitu výroby, nicméně jimi nenahrazují stávající zaměstnance. Dokonce mohou i počty zaměstnanců zvyšovat v důsledku potřeby nových lidí na obsluhu a údržbu strojů.

Nejlepším vybavením pro firmy i jednotlivce je kombinace takzvaných měkkých dovedností, technického a digitálního know-how. Více než polovina firem tvrdí, že komunikační dovednosti, psané i mluvené, jsou nejvíce ceněnými měkkými dovednostmi. Na dalších místech se nachází schopnost spolupracovat a řešit problémy.

Měkké dovednosti jsou zaměstnavateli nejžádanější a zároveň se nejhůře hledají. Najít šikovného jedince s tím správným mixem dovedností je složité. Podle zaměstnanců se nejhůře hledají kandidáti, kteří by disponovali schopností řešit problémy, komunikovat, organizovat a spolupracovat," říká výzkum.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom