První solární nabíječka na auto je krásná. A co účinnost?

Jde o revoluční řešení, nebo o slepou cestu? Co myslíte vy?
Solární nabíječka na auto
Solární nabíječka na auto
SDA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V blízké budoucnosti by měla být většina automobilů přinejmenším hybridních. Ropa se stává čím dál nedostupnější a dražší a cesta hybridů je zatím asi nejrozumnější.

Společnost Volvo teď přišla s nápadem, jak efektivitu takových vozů ještě vylepšit. Jejich řešení se jmenuje Pure Tension Pavilon a jde od jakousi obří solární nabíječku, která se dá složit do kufru. Tento stan může sloužit k více účelům: dá se pod něj například postavit auto za deštivého, anebo naopak příliš slunečného počasí.

Díky zabudovaným fotovoltaickým panelům ale hlavně slouží jako docela výkonná nabíječka autobaterie hybridního automobilu. Celá plachta je vyrobená z HDPE neboli polyetylenu s vysokou hustotou. Tato látka má vyšší pevnost v tahu, viskozitu a chemickou odolnost než LDPE, vyšší je i teplota, při které dochází k deformaci, má jen nižší pevnost proti nárazu. To ale vůbec nevadí, protože žádný náraz nehrozí. Celý pavilon se bez problémů vejde do kufru Volva V60, pro které byl navržen.

Mechanismus, který dodává tělu výjimečnou sílu, zatím vědci úplně přesně nepopsali

Hysterická síla. Kdy je člověk schopný zvednout auto nad hlavu?

"Automobil získává energii ze slunečního i umělého světla. Auto se přímo zapojí do solární nabíječky a ta mu předá elektřinu, kterou nasbírala během dne,“ říká tisková zpráva. Jde samozřejmě o experimentální řešení, firma nikde neuvádí, jak výkonná je tato nabíječka a kolik elektřiny tak auto získá. Produkt není ještě připraven ke komerčnímu využití, už to ale mnohé naznačuje…

Reklama
Reklama