9. října 2018 06:00

Noemova archa pro mikroby? Vědci chtějí sbírat stolici a zachovat důležité mikroorganismy z našich střev!

Cílem je zachránit „přátelské“ mikroby, které kolonizovaly naše vnitřnosti už před tisícovkami let. Hrozí, že mnohé z nich postupně zmizí.

Vědci spustili projekt Noemovy archy pro mikroorganismy. Proč? Chtějí zachránit hlavně střevní bakterie lidských společenství žijících v odlehlých koutech Země. Důvodem jsou obavy, že cenné mikroorganismy, které kolonizovaly lidská střeva před tisícovkami let, v důsledku moderního způsobu života postupně zcela zmizí.

Podle britského deníku The Guardian se vědci z Rutgersovy university v New Jersey chystají ve speciálním úložišti shromáždit „člověku přátelské“ mikroorganismy především od lidí žijících v nejodlehlejších částech světa. V budoucnu by se tyto kultury mohly stát předmětem lékařského výzkumu vedoucího k objevu nových léků účinných zejména proti civilizačním chorobám od obezity přes autismus a diabetes až po alergie na určité druhy potravin.

Sbíráme stolici

V principu půjde o podobné zařízení, jakým je globální zabezpečené úložiště rostlinných semen na Špicberkách. Jen místo semen budou v tomto případě předmětem zájmu vzorky lidské stolice z celého světa.

Dosavadní studie prokázaly, že příslušníci populací v odlehlých částech světa mají ve svých střevech mnohem rozmanitější mikroflóru, než je tomu u lidí na Západě nebo ve velkých městech. Například střevní mikroflóra většiny Američanů dosahuje jen poloviční rozmanitosti mikroflóry obyvatel odlehlých vesnic v Amazonii. Na vině je množství faktorů od antibiotik až po chlorovanou vodu a používání antiseptických prostředků.

Bohužel zároveň s tím, jak se odlehlé populace lidí stále častěji dostávají do kontaktu s moderní civilizací, mění se i jejich střevní mikroflóra. Podle vědců jsme již zřejmě přišli o některé cenné druhy mikroorganismů včetně například varianty bakterie Oxalobacter formigenes, jejíž úplné vymizení z lidského organismu by učinilo člověka náchylnějšího k tvorbě ledvinových kamenů.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom