9. září 2018 06:00

Japonsko v září otestuje kosmický výtah! Tahle země to myslí vážně

Japonský tým, který pracuje na takzvaném orbitálním výtahu, provede ještě v září letošního první testy této technologie – a to přímo v kosmu.

Pokud člověk zůstane uvězněný na Zemi, nečeká ho nic dobrého – na tom se shodují snad všechny předpovědi budoucnosti. Naše planeta je uzavřený systém, většina pro člověka důležitých zdrojů je neobnovitelných – a naše civilizace je hltá neuvěřitelnou rychlostí.

Všechny problémy lidstva ve vesmíru vyřeší - výtah

Expanze do vesmíru je jediným dlouhodobým řešením všech problémů lidstva; zpočátku minimálně za účelem nových zdrojů – ať už vzácných kovů nebo energie. Jenže cestování do vesmíru je drahé, nesmírně drahé. A navíc rizikové, technologicky složité a tedy celkově nepraktické. Už půl století ale známe teoretický způsob, jak všechny tyto problémy obejít, ten způsob se jmenuje orbitální výtah.

Poprvé o kosmickém výtahu snil už otec ruského kosmického programu Konstantin Ciolkovski, když poprvé spatřil Eiffelovu věž. Tehdy ho napadlo, že by se obrovským výtahem dala do vesmíru vynášet i značně těžká tělesa, aniž by bylo zapotřebí raket. V šedesátých letech právě Rusové tento koncept poprvé popsali detailněji, Američané následovali jen krátce po nic. Mezi obyčejné lidi rozšířil myšlenku orbitálního výtahu (nebo také lanovky) slavný spisovat A.C. Clarke.

Proč by to byl přelom?

Postavení vesmírného výtahu by bylo revolucí v dobývání vesmíru. Nejméně desetinásobně by se snížily náklady na dopravu čehokoliv na oběžnou dráhu, což je v dnešní době jeden z hlavních problémů rozvoje kosmického výzkumu. V současnosti se předpokládá, že vybudování výtahu je možné i se stupněm dnešních technologií.

Ještě zajímavější by takový výtah byl na menších planetách a kosmických tělesech s menší gravitací než má Země; tam (třeba na Měsíci nebo na Marsu) by fungoval ještě lépe než na našem rodném tělese.

Test, který by měl proběhnout už během druhého zářijového týdne, provede tým vědců z univerzity Šizuoka, jejich experiment poletí do vesmíru raketou H-2B z japonského kosmodromu Tanegašima, celý let má na povel japonská kosmická agentura JAXA. Základem tohoto pokusu je miniaturní model orbitálního výtahu velký pouhých 6 centimetrů. Měl by se v kosmu pohybovat na desetimetrovém laně, které bude na oběžné dráze natažené mezi dvěma satelity. „Bude to úplně první pokus otestovat takový výtah přímo ve vesmíru,“ popsal mluvčí univerzity agentuře AFP. Pohyb motorizované kabinky výtahu bude podle něj sledovat několik kamer umístěných přímo ve družicích.

K reálnému kosmickému výtahu, o němž snil Clarke, to má samozřejmě ještě hodně daleko, ale možná se jedná o první krůček ke světu, o němž s nebudou učit naši pra-pra předkové žijící už třena na Jupiterových měsících... Technologicky za projektem stojí japonský gigant Obayashi; tato korporace by ráda měla reálný vesmírný výtah do roku 2050, kdy by pomocí něj chtěla vozit do kosmu první turisty. Společnost už uvedla, že na lano chce použít technologii uhlíkových nanovláken, která umožňuje, aby lano výtahu bylo dvacetkrát silnější, než kdyby ho vyrobili z ocele.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom