Japonci stvořili průhlednou myš. Přežila to?

K čemu nám bude průhledná myš?
Průhledná myš
Průhledná myš
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když se Rumburak zahalil do kouzelného pláště, zmizel. Princip neviditelnosti je prima ve světě pohádek a sci-fi povídek včetně těch o Jamesi Bondovi, který měl "neviditelné" auto. Nicméně fakticky "zmizet" živého tvora se vědcům zatím ještě nepodařilo, byť krok na cestě k neviditelnosti učiněn byl. Pokus byl proveden, jak jinak, na myších.

Neviditelnost, průhlednost, průsvitnost

Rumburak byl "jasně" neviditelný. Ale je neviditelná i skleněná láhev od mléka či okenní tabule? Shodneme se na tom, že ne. Je průhledná. A co mléčně matné slo, třeba v koupelně? Světlo prosvítá, ale tvary ukryté za ním můžeme spíše jen tušit. Tady jde o průsvitnost. Myš, které byla aplikována směs močoviny, glycerolu a detergentů, změnila její neprůhledné syntetické membrány na transparentní. Z buněk myšího zárodku tento chemický koktejl odstraní veškerý pigment. A taky veškerý život. 

Zprůhledňovací metoda

Kazuki Tainaka a Shimpei I. Kubota popsali celý svůj pokus, na jehož konci stálo průhledné myší embryo v časopise Cell. Cílem RIKEN Quantitative Biology Center bylo odstranit hem, který brání průniku světla, a ukázat tak mozek v jeho "nahotě". 

"Tato nová metoda může být použita v rámci 3D patologie, anatomických studií a imunohistochemii celých organismů. Lze ji použít ke studiu vývoje embryí či k pochopení, jak se rakovina a autoimunitní onemocnění rozvíjí na buněčné úrovni, což vede k hlubšímu pochopení těchto chorob a možná i povede k nový terapeutickým strategiím. Mohlo by to vést k dosažení jednoho z našich největších snů, pochopit organismus a jeho systémy na úrovni celotělového zobrazování v rozlišení jednotlivých buněk," řekl vedoucí výzkumného týmu Hiroki Ueda v tiskové zprávě, kterou pokus s průhledným myším embryem vešel do širšího povědomí..

Text: Topi Pigula

Zvířata v první světové válce - armáda myší a krys
Zvířata v první světové válce - armáda myší a krys
Reklama
Reklama