5. dubna 2018 10:20

Jaké technologické trendy změní svět? Některé vás překvapí

Umělá inteligence bude za nás sama přemýšlet, pracovat a řídit. Stanou se lidé zbytečnými?

Před nedávnem v americkém Austinu skončil festival technologií, hudby a počítačových her South by Southwest. Na jednom místě se potkalo velké množství analytiků, vizionářů, investorů a bláznivých vynálezců. Všichni se společně pokusili nahlédnout pod roušku technologické budoucnosti a odhadnout, jakým směrem se bude ubírat.

Odborníci se shodli na tom, že nové technologie jsou stále více kompaktnější, levnější a dokonalejší. Mezi nejrychleji rostoucí vychytávky patří umělá inteligence, biotechnologie, robotika, zelená energie a kosmonautika. Pojďme se podívat na několik z nich, které mají schopnost výrazně změnit naše životy.

Konec smartphonů

Ačkoliv tomu současná situace absolutně nenasvědčuje, mnoho odborníků chytrým telefonům nepřikládá světlou budoucnost. Předpovědi se obecně shodují na rapidním poklesu prodejů. Ovšem nikoliv za dlouhá léta či dekády, nýbrž ve velmi blízké budoucnosti. A jsou to především technologie jako hlasové ovládání, inteligentní hodiny, sluchátka a brýle s virtuální obrazovkou, které do budoucna učiní displeje smartphonů zbytečnými.

Aktuální trend ovšem hovoří zcela opačně. Zatímco se v roce 2014 mezi lidmi pohybovalo kolem 1,57 miliard chytrých telefonů, do konce letošního roku se jejich počet dle očekávání navýší na 2,53 miliard. Tak třeba během jedné minuty se na Facebook přihlásí přes 900 tisíc uživatelů, odešle se 156 milionů e-mailů a 15 milionů textových zpráv. Není tedy ani divu, že se množství odeslaných dat ve světě každoročně zdvojnásobuje.

Osobní asistent

Vývoji této převratné služby se věnují ti největší technologičtí giganti, jako je Amazon, Google, Apple a Microsoft. Ať už je služba vestavěna v chytrých zařízeních nebo inteligentních sluchátkách, úlohou osobního asistenta je poslouchat svého pána. Prozatím služby některých z nich nepatří mezi ty nejlevnější, dříve nebo později se ale očekává výrazný cenový pokles. Každý si tak bude moci dovolit osobního inteligentního asistenta, který se naučí absorbovat zvyklosti, potřeby a preference svého majitele. Budoucnost pamatuje i na předvídání lidské touhy. Je libo chutný čaj nebo denní tisk ze zápraží? Oddaný a poslušný asistent vše zařídí.

Umělá inteligence

Do budoucna se počítá, že umělá inteligence (AI) bude schopna vyhledávat data i bez konkrétních instrukcí. Samostatná orientace v prostředí, třídění, vyhodnocování a rozhodování bude pro umělou inteligenci zcela přirozenou věcí. Mimořádně vyspělé inteligentní chování se pak rázem stane přirozenou součástí snad každého odvětví. Příkladem může být superpočítač Watson od IBM, který je schopen z předložených dat vypracovat studie a účinná řešení. Vývojáři jdou ale ještě mnohem dál a umělý intelekt plánují aplikovat lidem, jež mají s obyčejným lidským intelektem problém.

Biologie jako technologická platforma

V posledních letech zažívá oblast genetického inženýrství obrovský posun. Například modifikace systému CRISPR umožňuje programování vedoucí ke změně DNA. To znamená, že se dříve nebo později objeví účinnější způsoby boje proti rakovině a dalším, podobně nebezpečným onemocněním. Lidské tělo tak do budoucna zcela jistě pocítí obrovské změny, které mohou teoreticky vést ke zrodu superlidí se superschopnostmi. Jak je vidno, o etnické spory nebude příští léta nouze.

Auta bez řidičů

Sen o plně autonomních vozech brázdících ulice měst a dálnic se již pomalu stává realitou. Na komunikacích se dennodenně objevují stroje bez řidičů, které jsou však stále pod bedlivým vývojářským a inženýrským drobnohledem. Přední světové značky se vývojem bezpilotních automobilů již dávno zabývají, ovšem řidičských průkazů se zatím nezbavujte. Plně autonomní vozidla budeme na silnicích vídat nejdříve za nějakých 10 až 20 let. Aktuálně má auto bez řidiče na svědomí už první smrtelnou nehodu.

Chytřejší domácnosti a města

Již nyní jsou naše domácnosti výrazně digitalizovány. K internetové síti jsou připojeny chytré ledničky, svítilny, odpadkové nádoby, klimatizace, termostaty, alarmy a mnohá jiná zařízení. Svět se očividně stává stále více digitálním a umělá inteligence výrazně napomáhá racionalizovat naše životy a běžné činnosti. Domácí lampy se automaticky rozsvítí po našem příchodu, odpad se odstraní po naplnění zásobníku, městské semafory napomáhají plynulému a rychlejšímu provozu.

Díky masivnímu nárůstu dat a výpočetní síly se mohou dnešní počítače v podstatně učit stejně jako lidé. V reálném životě to znamená, že jsou počítače schopny provádět stále více lidských činností. Naprogramované stroje totiž dokážou rozpoznávat obličeje, poslouchat a mluvit. Lidé tak časem nebudou nuceni vykonávat nudnou, špinavou nebo nebezpečnou práci. Chytré stroje udělají práci za člověka rychleji, bezpečněji, levněji a přesněji.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom