Elektrošoky do mozku mohou zmírnit deprese. Přístroje se už prodávají

Elektřina poráží depresi. Vypadá to jako představa z nějakého hororového filmu o šíleném vědci, ale ve skutečnosti je to cesta, která funguje.
Deprese  metla 21. století
Deprese metla 21. století
pixabay.com

Deprese – hrozba 21. století 

Tato duševní choroba ničí nejlepší mozky moderního světa – snižuje kvalitu života, omezuje pracovní výkonnost a ničí mezilidské vztahy. Jednou z hlavních příčin moderních depresí je digitální svět, který lidi izoluje, díky neustálé konzumaci novinek snižuje přirozenou schopnost koncentrace a také zhoršuje kvalitu lidského spánku. V kombinace s ostatními stresovými faktory moderního světa to vede ke vzniku smrtícího koktejlu, který dělá z moderního člověka skvělý zdroj příjmů pro farmakologické korporace a psychology.

Dosavadní řešení depresí jsou ale nestabilní, nedostatečná a především drahá a nespolehlivá. Stačí jen minimální odchylka medikace a deprese se může ještě víc prohloubit a zhoršit. Nová cesta, která by měla lidstvu pomoci deprese porazit, se jmenuje elektřina.

Přelom v domácí léčbě deprese

Na začátku listopadu 2019 se ve Velké Británii poprvé začaly prodávat přístroje, které umožňují pomoci elektrické stimulace mozku snižovat depresi – a nejde o nějaký podvod hodný českých „šmejdů“, ale o ověřenou technologii, která se doposud používala jen v odborných lékařských zařízeních,

Ukázalo se ale, že je natolik „blbuvzdorná“ a univerzální, že je možné ji svěřit i do rukou obyčejných lidí bez lékařského vzdělání – prakticky není možné si jí ublížit a její efekt je nečekaně silný. 

Takzvaná elektrokonvulzivní terapie je ve vědě známá už nějakou dobu. Používá se nejen proti depresím, ale i u dalších psychických poruch. Krátký impuls elektrického proudu při ní projde mozkem nemocného a vyvolá u něj epileptický záchvat – ten pak nastartuje v mozku pozitivní změny – věda zatím ale nebyla přesně schopná popsat, proč. Víme tedy, že tato metoda funguje, jen nevíme, proč a jak funguje... Byla poprvé použita před asi osmdesáti lety, nyní se provádí v celkové anestezii a pod kontrolou psychiatra, anesteziologa  a nejméně dvou zdravotníků. 

Takové domácí elektrošoky

Domácí způsob využívá podobného efektu, jen mnohem slabšího – nedochází tedy k epileptickému záchvatu. Přístroj vyrábí společnost Flow Neuroscience a stojí 400 liber. Letos na konci října ho jako bezpečný schválily i britské úřady. Výboj do prefrontálního kortexu je tak slabý, že nemůže ani při špatném užívání způsobit problémy – řadou studií ale bylo potvrzeno, že snižuje úzkost a napětí i dlouhodobé deprese. Byť je zcela nevyléčí, pocitově snižuje úroveň problému.

Kámen–nůžky–deprese

Skoro to vypadá na gigantickou hru kámen–nůžky–papír. Elektronická zařízení, jako jsou mobily, porážejí lidskou psychiku a způsobují deprese, ale současně elektřina ve formě stimulace mozku poráží deprese – takže vyléčení pacienti se mohou ještě intenzivněji věnovat konzumaci elektronických zařízení...

Text: Martin Kolář
 

reklama