Dívka, která má TŘI biologické rodiče! Jak je to možné?

Britská stanice BBC nedávno informovalo o pozoruhodném případu dívky, která má jako jedna z mála lidí na zemi tři biologické rodiče.
Alana Saarinenová
Alana Saarinenová
BBC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na první pohled to vypadá jako úplný nesmysl – všichni přece víme, jak vznikají děti. A tohle by nemělo být možné… Je!

Dívka se jmenuje Alana Saarinenová a je výsledkem dnes už zakázané léčby neplodnosti. Je tedy víc než zřejmé, že více lidí, jako je ona, už nebude. V podstatě a velmi zjednodušeně spočívala tato léčba v tom, že se do vajíčka matky implantovaly části buňky od dárce – a ty obsahovaly mitochondrie. Protože mitochondrie mají vlastní genom, má vlastně Alana DNA tří rodičů.

Abychom to vysvětlili ještě lépe, musíme se pustit do detailů. Mitochondrie vypadají jako malé buřtíky a v buňkách fungují jako elektrárny, tedy zdroje energie. Vytvářejí totiž látku jménem ATP, která se používá jako „palivo“ pro průběh jiných reakcí v celé buňce. Ještě zajímavější ale je, že mitochondrie jsou vlastně přivandrovalci – kdysi dávno se se zřejmě vyvinuly z bakterií, které se do našeho těla dostaly zvnějšku a už v něm zůstaly. Díky tomu mají zvláštní formu DNA, tzv. mitochondriální DNA. Ta se dědí po matce (jednou z mála výjimek jsou kvasinky, kde se dědí po obou rodičích) – a právě tady je způsob, jak se dostala DNA dalšího člověka do těla Alany.

Její biologická matka se pokoušela otěhotnět po dobu 10 let, klasicky i pomocí umělého oplodnění, ale marně. Nakonec našla odpověď na své problémy v New Jersey, kde se v Institutu sv. Barnabáše prováděla od 90. let 20. století experimentální procedura – spočívající v nahrazení mitochondriální DNA. Je totiž ověřeno, že právě její vady mohou být jednou příčin neplodnosti.

Alana má tedy DNA tří osob: své matky, ženy, která darovala mitochondriální DNA a Alanina otce. Její tělo obsahuje DNA všech tří těchto osob! Tímto způsobem bylo na svět přivedeno jen zanedbatelné množství dětí, u několika se ale objevily zásadní zdravotní komplikace, a tak byla tato metoda zakázána.

V současné době se uvažuje and tím, že by se znovu povolila, ale úředníci si vyžadují ještě více důkazů o neškodnosti. Jedním z nich je Alana Saarinenová, zcela zdravá, krásná a inteligentní mladá žena se třemi rodiči…

Geneticky modifikovaná ryba/jablko

Geneticky modifikované rostliny: Kdo a proč je tajně zkoumá?

Reklama
Reklama