Čtvrtina bakterií v peří tvoří látky podobné antibiotikům

Zhruba 25 procent bakterií v peří ptáků je schopno produkovat bakteriociny, tedy látky podobné antibiotikům. Jak toho věda může využít?
Hrdlička zahradní
Hrdlička zahradní
Foto: Světlana Olejáková

reklama

Antibiotika v peří

Látky podobné antibiotikům. Pomáhají ptákům v boji s patogeny, ačkoliv se vědci dříve domnívali, že tyto látky peří poškozují. Objev učinili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a Univerzity Palackého v Olomouci, kteří svá zjištění publikovali v mezinárodním časopise Nature.

Kromě boji s patogeny pomáhají bakterie podle autorky studie Veroniky Gvoždíkové Javůrkové z Ústavu biologie obratlovců se zajišťováním takové mikroflóry v peří, která udržuje ptačí opeření v optimální kondici.

Čejka černoprsá, Belur, Karnataka, Indie
Autor: Foto: Topi Pigula Čejka černoprsá, Belur, Karnataka, Indie

Ptačí peří je kožní derivát tvořený zrohovatělou pokožkou. "Doposud bylo obecným názorem, že v peří převažují mikroorganismy, které ho spíše poškozují. Nová studie to vyvrací," uvedla Javůrková.

Studie dále podle vědců dokládá, že společenství mikroorganismů jsou druhově specifická. "To znamená, že každý ptačí druh si nese na povrchu těla svou vlastní komunitu bakterií," dodala Javůrková. Vliv na složení společenství má podle vědců také prostředí, ve kterém se pták pohybuje.

Z celkového množství bakterií v peří dále dvanáct procent tvoří takzvané keratinolytické, které umí pero rozložit. Součástí objevu byl také fakt, že 92 procent z těchto bakterií umí také produkovat antibiotické látky. "Předtím se i pro ně primárně předpokládala pouze ta negativní funkce, ale umí mezi těmito funkcemi přepínat a za určitých podmínek vytvářet i antibiotika. Bakterie tedy má spíše než poškozující funkci funkci nezastupitelnou při ochraně povrchu těla svého hostitele," řekla ČTK Javůrková.

Text: ČTK

reklama

reklama