7. listopadu 2019 06:00

Čína začala chovat vepře větší než lední medvědi

Asijská velmoc trpí kvůli prasečí chřipce akutním i chronickým nedostatkem vepřového masa, což současně zvyšuje cenu přeživších vepřů a sviní. Jednou z cest, jak se čínský farmářský průmysl se situací vypořádává, jsou čím dál větší prasata. Některá dosahují zcela bizarních rozměrů.

Půltunový vepř

Agentura Bloomberg informovala o tom, že v jedné z čínských provincií se podařilo stvořit vepře, který váží více než 500 kilogramů – to je víc než samec dospělého ledního medvěda. Cena tohoto produktu šlechtitelství a moderní vědy je téměř 50 tisíc korun.

Protože se Čína stala největším konzumentem vepřového na světě, je po takových tvorech patřičná poptávka. Tak výjimečné exempláře, jako je ten výše, jsou zatím spíše výjimkou, ale analýzy čínského trhu jasně ukazují, že se vepři rok od roku zvětšují. Zatímco ještě před několika lety se dostávala na jatka prasata o hmotnosti 110 kilogramů, letos byl průměr už 140 kilogramů. Trend je to jednoznačný a dobře vysledovatelný. Ne náhodou to připomíná prasečí mor.

Liší se podle regionů – v jižní části Číny zatím průměrná hmotnost jatečních prasat nepřesahuje 125 kilogramů, sever země už se ale jednoznačně posunul k superprasatům – dosahují hmotnosti až 200 kilogramů. Pro chovatele je snazší chovat menší množství větších kusů než velké množství menších zvířat: čím méně zvířat, tím menší je pravděpodobnost, že dojde k přenosu nákazy.

Prasokalypsa teď

První případ prasečí chřipky zaznamenala Čína v srpnu roku 2018. Stačil rok a zemřelo přes 100 milionů zvířat. Tato chřipka je velmi nebezpečná tím, že napadá všechny druhy prasat – domácí i divoká. Ta divoká ji mohou přenášet od chovu k chovu – a přesně to se nejen v Číně děje.

Z Číny se šíří také do okolních zemí, do Vietnamu, Jižní Koreje a Mongolska. Prasečí chřipka se objevila už také v Evropě a také v České republice, ale díky drastickým zdravotním opatřením se ji zatím podařilo zastavit, byť za cenu značných nákladů.

Proti této chorobě, často přezdívané jako „prasečí ebola“, zatím neexistuje léčba – pokud se dostane do nějakého chovu, je jedinou možností ho zlikvidovat. A likviduje se masivně: některé odhady, ty nejvíce pesimistické, odhadují, že letos bude muset být kvůli této chorobě utraceno přes 350 milionů prasat – tedy asi čtvrtina všech prasat na Zemi.

Pomůže Číně věda?

Pokusy o vyšlechtění obřích prasat už proběhly několikrát, ale zatím vždy narazily na biologické limity. Gigantičtí vepři, jako byli například slavní Big Norm nebo Big Bill, kteří byli největšími prasaty v dějinách, zemřeli na komplikace spojené s hmotností, kterou jejich organismus nezvládl.

Čína si hodně slibuje od své vědy – v posledních letech se dostala na světovou špičku v oblasti genetických úprav a genového inženýrství, které by jí mohly pomoci i v tomto případě.

Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom