Cestování letadlem bude za pár let peklo. Co se na nás chystá?

Myslíte si, že cesta v letadle je dost příšerný zážitek už nyní? A to ještě netušíte, co na nás čeká za pár let...
Sedadla proti sobě v letadle?
Sedadla proti sobě v letadle?
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kvalita komerčního létání upadá – zmenšují se porce jídla i prostor pro nohy. Aerolinky vymýšlejí triky, jak to všechno v budoucnosti zlepšit, ale spíš to vypadá, že z cestování letadlem vytvoří opravdové peklo.

Sedadla proti sobě

Jednou z věcí, které na létání opravdu oceňujeme, jsou sedadla za sebou. Nemusíte, na rozdíl třeba od vlaku, zírat několik hodin do obličejů vašich spolucestujících. Sledovat na letu Evropa–Amerika 12 hodin upocené a případně ve spánku slintající exoty je zážitek, který si asi přeje jen málokdo.

Bohužel aerolinky to vidí jinak. Například britské Thomson Airways si přesně tohle přejí. Podle jejich studie cestující po ničem jiném netouží – a tak už brzy letadla se sedadly naproti sobě vzlétnou. Co by mělo na tomto způsobu dopravy lákat?

V Thompsonu si myslí, že sedadla proti sobě udělají z letu více společenskou záležitost a ocení je především rodiny s dětmi. Nevěříme…

Sociální aplikace na palubě

Některé letecké společnosti už nyní nabízejí na palubě letadla chat – tj. můžete navázat esemeskový kontakt. Už to je samo o sobě dost psycho: představte si, že si v letadle jen sedíte a koukáte na film a najednou se vám na obrazovce objeví hláška, že si s vámi chce chatovat ten tlustý plešoun ze sedadla 37B…

Jenže bude hůř, výrazně hůř. Už existuje aplikace jménem Quicket, jíž se předpovídá velký úspěch. Tento program si stáhne z vašeho FB profilu řadu zajímavých údajů a pak je sdílí se všemi ostatními, kdo se s vámi ocitli na stejné palubě.

A pak se už dá vesele konverzovat o čemkoliv – aplikace zjistí, jestli nemáte nějaké společné známé, neletíte náhodou na stejnou akci nebo cokoliv dalšího, co vás spojuje. Může to sice vypadat zajímavě, ale trošku (vlastně dost) se bojíme toho, jak to bude fungovat v realitě. Jak všichni víme, tyhle technické vychytávky jsou jen ideální nástroj na to, aby vás někdo obtěžoval anebo si z vás dělal srandu…

Nejblbější nápad světa

Milí inženýři z Airbusu, neberte si to osobně, ale ten nápad s průhledným letadlem bez oken je nesmysl. Ve vizi této společnosti by měly být letouny vyrobené ze syntetických biopolymerů. To znamená, že by se daly na povel zprůhlednit, případně by fungovaly jako obří obrazovky, na něž by se dala promítat krajina probíhající pod vámi.

Nádhera? Jak pro koho. Když uvážíte, že podle statistik bývá na každém letu přibližně 30 procent lidí se strachem z létání a 13 procentům cestujících bývá špatně od žaludku, stala by se cesta takovým letadlem rychle peklem.

V tomto případě se však není zase tolik čeho obávat: na rozdíl od předchozích dvou příkladů jde zřejmě o velmi futuristický plán. V Airbusu si myslí, že by první taková letadla mohla vzlétnout asi za 35 let…

Text: RD

Reklama
Reklama