Češi se stále více ozbrojují. Je důvod k obavám?

V Česku je více než 303 000 držitelů zbrojních průkazů a přes 850 000 držených zbraní. Čísla ze statistik Policejního prezidia budí mnoho vášní v médiích i na sociálních sítích. Je důvod se nárůstu počtu zbraní ve společnosti obávat? Proč se Češi ozbrojují a představuje to nějaké riziko?
Za nárůstem počtu zbraní stojí hlavně stále se zlepšující ekonomická situace střelců v Česku
Za nárůstem počtu zbraní stojí hlavně stále se zlepšující ekonomická situace střelců v Česku
pragueranger.cz

reklama

Nárůst zájmu o zbrojní průkazy nastartoval rok 2014 a za poslední čtyři roky vzrostl počet držitelů zbrojních průkazů v Česku o zhruba 11 000. Důvodem je podle některých odborníků strach z bezpečnostní situace v Evropě nebo snaha Bruselu omezit držení některých druhů zbraní. Jiní za nárůstem vidí zlepšující se ekonomickou situaci.

Pravdou ovšem také je, že před rokem 2014 počet zbrojních průkazů u nás výrazně poklesl. Nejvyšší počty zbrojních průkazů, přes 311 000, ministerstvo vnitra evidovalo v letech 2006, 2010 a 2011. Od té doby počet držitelů zbrojních průkazů klesal a v období 2014–2015 byl vůbec nejnižší za posledních 15 let, na úrovni 292 000. Při srovnání se statistikou roku 2014 se tedy může zdát nárůst o 11 000 za 4 roky jako významný. Z dlouhodobého pohledu ale není číslo 303 000 a ani zhruba jednoprocentní roční nárůst držitelů zbrojních průkazů neobvyklé číslo.

Podívejte se v našem videomagazínu, jaká je situace kolem střelných zbraní v ČR dnes:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Fakta o zbraních v České republice

Instruktor střelecké školy OBOS a autor magazínu pro střelce Jaroslav Macošek upozorňuje na skutečnost, že statistiku ovlivňují také počty obecních policistů. „Pracovníci těchto sborů většinou pro výkon svého povolání musí složit zákonné zkoušky, a získat tak zbrojní průkaz. Tito pracovníci se také každý rok obměňují anebo přicházejí noví. Těm stávajícím zbrojní průkaz zůstane ještě několik let. V celorepublikovém měřítku to pak může být přes 500 osob ročně.“

Počet zbraní v Česku roste

V roce 2018 měli čeští střelci v legálním držení více než 850 000 střelných zbraní a čísla posledních 15 let soustavně rostou. Za posledních 15 let vzrostl celkový počet zbraní zhruba o 40 %. Rekordní tržby potvrzují také prodejci zbraní. Co za nárůstem stojí a proč zbraně neubývají?

Podle Macoška za nárůstem počtu zbraní stojí hlavně stále zlepšující se ekonomická situace střelců v Česku. „Část střelců si v posledních letech pořizovala konkrétní typy zbraní v reakci na novou směrnici EU. My vidíme za nárůstem především rozvoj střelby jako sportu, dostupnost a větší možnosti, které naši střelci mají. Je potřeba si uvědomit, že životnost zbraně je u průměrného českého střelce klidně 15–20 let. Zbraně zůstávají v zemi registrované do doby, než jsou vyvezeny, zlikvidovány nebo znehodnoceny apod.“

Za posledních 15 let vzrostl celkový počet zbraní zhruba o 40 %
Autor: pragueranger.cz Za posledních 15 let vzrostl celkový počet zbraní zhruba o 40 %

Omezení obsažená ve směrnici EU se týkají především zbraní podobných vojenským, například demilitarizovaných vojenských pušek. Ty vznikají vyřazením z výzbroje armády, odstraněním schopnosti střelby dávkou a prodejem do civilního sektoru. Mezi sportovními střelci se těší velké oblibě a pořádá se pro ně poměrně hodně soutěží. Česká republika tuto směrnici zatím nepřijala a naopak podala k Soudnímu dvoru EU žalobu na neplatnost směrnice.

Nejvíce je u nás zbraní kategorie C – tudíž zbraní na ohlášení. „To jsou většinou opakovací kulovnice a různé brokové dvojky či jednušky. Těchto zbraní je na našem území něco přes 440 000 a většinou jsou používány pro myslivost, sportovní střelbu či při rekonstrukcích historických bitev,“ vysvětluje Macošek.

Nejrychleji rostoucí skupinou zbraní v posledních letech jsou zbraně kategorie B – zbraně na povolení. K legálnímu nabytí takové zbraně musíte zažádat o povolení místně příslušný útvar Policie ČR. Do této skupiny patří většina nejprodávanějších zbraní, tedy samonabíjecí pistole a pušky.

Nejoblíbenější jsou samonabíjecí pušky a pistole

Jakými zbraněmi se Češi vyzbrojují nejvíce? Podívejte se, co všechno můžete najít v českých domácnostech.

Samonabíjecí pistole

Nejrozšířenějším typem zbraní v Česku jsou tzv. samonabíjecí pistole. Jedná se o zbraně kategorie B, na které musíte žádat povolení k nabytí Policii ČR. Tyto zbraně se používají pro sportovní účely, osobní ochranu i jako pracovní zbraně. Jednoznačně nejrozšířenější zbraní této skupiny u nás je pistole CZ 75 a její následovníci. Samonabíjecí pistole CZ 75 je česká legenda známá po celém světě. Díky svým mimořádným užitným vlastnostem i díky tomu, že zbraň nebyla nikdy v zahraničí patentována, je CZ 75 druhou nejkopírovanější pistolí na světě, hned po Coltu 1911. Cena nové pistole začíná na 16 000 Kč.

Glock 17
Autor: OBOS.cz Glock 17

Samonabíjecí pušky

Další oblíbené zbraně spadající do skupiny B, jsou tzv. samonabíjecí pušky. Mezi českými střelci najdete nejčastěji československé pušky „samopal“ vz. 58 a Kalašnikov AK-47 a jeho klony. Právě těchto zbraní se nejvíce týká nová směrnice EU. Tyto pušky patří k nejčastěji upravovaným z původních vojenských zbraní u nás. Zbraň je nenávratně upravena tak, že z ní nadále není možné střílet dávkou, ale pouze jednotlivými ranami. Díky této úpravě se zbraň stane dostupnou i pro civilní trh. Tyto zbraně můžete pořídit už za 12 000 Kč.

Brokovnice

Brokovnice jsou lovecké, sportovní i policejní zbraně střílející převážně hromadnou brokovou nebo jednotnou střelu. Zbraně s dlouhou hlavní spadají do nejpočetnější kategorie C – zbraní na ohlášení. Patří sem nejrůznější brokové dvojky, kozlice, jednušky nebo opakovací brokovnice tzv. „pumpy“ známé z amerických filmů jako policejní zbraň. Vysoká účinnost na krátkou vzdálenost a velká pravděpodobnost zásahu i ve stresové situaci předurčila brokovnice jako vhodnou zbraň pro domácí sebeobranu. Ceny brokovnic začínají již na 5000 Kč. Zbraně od renomovaných výrobců pořídíte od 15 000 Kč.

Brokovnice lupara
Autor: OBOS.cz Brokovnice lupara

Opakovací pušky

Mezi další zbraně, které si Češi mohou pořídit pouze na ohlášení u policie, patří opakovací pušky a kulovnice. Pro nabití těchto zbraní je třeba manuálně natáhnout náboj do komory. Střílí se pouze jednotlivými ranami. Jde o přesné zbraně využívané pro lov a sportovní střelbu v mnoha olympijských disciplínách. Patří sem nejrůznější kulovnice, malorážky nebo westernové a historické zbraně.

Tento článek vznikl ve spolupráci se střeleckou školou OBOS.cz a střelnicí RANGER Prague Shooting.

reklama

reklama