Burgery vyráběné roboty? Jsou tady

Roboti a umělá inteligence nás děsí i fascinují už dlouho. Tentokrát pronikli do další sféry dosud vyhrazené především lidem – přípravě jídla. Můžete si nechat od robota připravit burger!
Dali byste si burger, který nepřipravil člověk, ale robot?
Dali byste si burger, který nepřipravil člověk, ale robot?
istockphoto.com

reklama

Jsme zase o krok dál. Roboti už zvládnou i kompletně připravovat jídlo. Koncem června totiž jedna kalifornská společnost, která se specializuje na kulinářské roboty (což samo o sobě stojí za pozornost), představila stroj na automatizovanou přípravu burgerů. Otřásá se naše společnost v základech? Znamená to konec tak populárních brigád v řetězcích rychlého občerstvení?

Robot zvládne všechno?

Nedávno vynalezený stroj sestává z 20 počítačů, 350 senzorů a 50 spouštěcích mechanismů. Postará se v podstatě o všechno – nakrájí housku i zeleninu, ugriluje a okoření maso, poskládá vše dohromady. A to za dobu pouhých pěti minut.

Staromilce může utěšovat fakt, že i takto komplexní stroj potřebuje obsluhu a pravidelné doplňování surovin. Firma Creator si totiž prý zakládá na čerstvých houskách i zelenině od lokálních dodavatelů, vše bez konzervantů a v bio kvalitě. Prostě snaha zaujmout je patrná z každého kroku výroby.

Dalším lákadlem je mobilní aplikace, která by měla být připravena v horizontu několika měsíců. Pomocí ní bude možné vytvářet vlastní burgery a nastavit si libovolná množství jakýchkoli surovin. Pokud byste tedy měli pocit, že v základní verzi je málo omáčky či speciálního koření, v aplikaci si zadáte nálož navíc a k delikátnímu zážitku vám už nic nestojí v cestě.

Burgery s lidským dotekem

Chytré hlavy z Creatoru navíc vědí, že v dnešní době je nedílnou součástí každého nápadu prezentace. Můžete vynalézt sebegeniálnější věc, ale pokud se nebude lidem líbit, máte smůlu. Třeba Google se svými chytrými brýlemi Google Glass by mohl vyprávět. A tak je celý stroj průhledný, aby odvážlivci, kteří si od něj objednají burger, mohli být svědky celého procesu přípravu.

Na něm se nepodílí skutečná umělá inteligence, spíše se jedná o chytřejšího kuchyňského robota, jehož známe i z našich kuchyní. Mnohem chytřejšího, většího a komplexnějšího – i z toho důvodu je aktuálně pouze ve zkušebním provozu přímo v sídle firmy Creator a o jeho rozšiřování se teprve bude jednat. Přece jen by se v tom nejextrémnějším scénáři mohlo jednat o další práci, kterou by lidem vzaly stroje. Což zrovna v tomto případě může nadělat těžko odhadnutelnou paseku na trhu práce (a hlavně brigád).

Jakkoli můžeme z novinky cítit vzrušující technologický pokrok, tradiční kuchaři z ní samozřejmě nadšeni nejsou. Podle šéfkuchaře Joshe Capona, vyhlášeného odborníka na burgery, je zásadní lidský přístup. „Vedeme své lidi k tomu, aby burgery připravovali opatrně a s láskou. Nejsem si jistý, jestli mohu věřit stroji, že ve správný čas můj burger otočí,“ řekl. Uvidíme, jestli si to budeme moci jednou vyzkoušet na vlastní chuťové pohárky i u nás.

Text: MS

reklama

reklama