Americká tajná služba chce mít na oběžné dráze kosmický mozek

Americký mozek ve vesmíru bude dohlížet na život na Zemi.
New York z vesmíru
New York z vesmíru
pixabay.com

reklama

Zní to jako nápad z nějaké ne moc dobré bondovky: Americká tajná služba pracuje na satelitním špionážním systému, který bude vybavený pokročilou umělou inteligencí – v podstatě se bude jednat o mozek, který bude z kosmu dohlížet na svět dole pod ním. A tohle není film, tohle je realita.

Projekt Sentient provozuje americká tajná služba, kterou u nás na rozdíl od CIA nebo Secret Service moc neznáme – National Reconnaissance Office (NRO). Ve skutečnosti jde ale o jednu z nejmocnějších agentur v USA, má totiž na starost zejména satelitní, ale i jiné snímkování a získávání supertajných informací.

Tajný a tajnější

O projektu Sentient se mluvilo už delší dobu, ale vždy šlo jen o spekulace, které unikly z útrob této agentury. Ale vloni požádal magazín Verge o některé informace podle zákona o přístupu k tajným informacím. A ejhle – podařilo se; agentura si zjevně řadu informací dala do špatných svazků, takže je musela novinářům poskytnout. 

A jsou v nich nesmírně zajímavé věci! Vypadá to, že NRO pracuje na systému, který bude uměl kombinovat obrovské množství informací ze satelitů. Díky tomu bude tvořit a spojovat nejrůznější formy dat do plastického přehledu, z něhož se agentura dozví vše o oblastech válečných konfliktů nebo o lidech, kteří tam žijí. Umělá inteligence by měla být schopná kombinovat snímky se zprávami v novinách, ale také – a dost možná hlavně – na sociálních sítích. Ve výsledku by se mělo tedy jednat o něco jako vševědoucí boží oko.

Když se podívá do nějaké oblasti a začne ji opravdu podrobně zkoumat, nemělo by mu uniknout prakticky nic. „Iniciativa Sentient je experiment a snaha dát dohromady data a informace z mnoha zdrojů, abychom pochopili problémy týkající se tajných služeb,“ uvádí jeden z dokumentů, které NRO musela pro Verge poskytnout. 

Umělá inteligence to dokáže

Dokumenty také popisují dost obecně několik technologií, které by měl tento systém využívat. Většina z nich se nějak týká různých druhů umělých inteligencí, které se dnes využívají. Tajná služba je chce integrovat a nasazovat nejrůznější podtypy robotů na analýzu konkrétních situací.

To je ale v podstatě všechno, co se o projektu Sentient ví; drtivá většina informací je totiž utajená a pro veřejnost nedostupná – a  vypadá to, že to tak zůstane i v budoucnosti. Podle NRO se obyvatelé USA nemají čeho obávat, jejich projekt se musí řídit vládním nařízením 12333, které omezuje, jaké údaje smí americká vláda na své občany shromažďovat.

O to více znepokojivé by to ale mělo být pro obyvatele zemí, které jsou USA nepřátelské – toto inteligentní oko na nebi o nich totiž bude vědět všechno…

Text: Martin Kolář

reklama

reklama