80 milionů bakterií během deseti sekund – to je správný polibek

Naše zuby, jazyk a dutina ústní je pokryta stovkami milionů bakterií. A při líbání se vesele stěhují z úst do úst.
Polibek s jazykem
Polibek s jazykem

reklama

Láska se bez líbaní neobejde. Polibek je fenoménem jdoucím skrz kultury i dějiny. Během něho se rozbuší srdce, zvedne se hladina hormonů v krvi a tak nějak všeobecně se zatočí svět. Líbání je zdravé. Zrychlí se puls a tím i prokrvení těla, změní se frekvence dýchání.

Vášnivé líbání je předehrou ke vztahu i sexuálnímu dovádění, zatímco v ritualizované podobě v mnohých kulturách zůstalo jako artefakt pozdravu. Třeba jen v podobě přitisknutí tváře na tvář, kdy se rty vlastně navzájem vůbec nedotknout.

„Jako dítěti mi přišlo líbání až odporné. Představil jsem si ty vlhké jazyky se zbytky jídla, jak se o sebe navzájem otírají. Fuj. Ale stačilo pár let a změnil jsem názor,“ vzpomíná dnes osmačtyřicetiletý Tomáš Vrána. Při delším vášnivém polibku skutečně dochází k výměně ústních bakterií. Vědci z Netherlands Organisation for Applied Scientific Research si položili otázku, kolik se jich vlastně „přestěhuje“ a požádali 21 párů o spolupráci při zajímavém vědeckém experimentu. Poprosili je, aby se líbali nejméně devětkrát denně a aby polibek trval deset vteřin.

Před a po polibku byly analyzovány vzorky slin a stěry z jazyků. Jeden člen z líbající se dvojice následně vypil probiotický nápoj obsahující snadno identifikovatelné kultury bakterií. Ty se pak při dalším polibku logicky objevily u jeho partnera. „Francouzský polibek je krásným příkladem pohybu gigantického množství bakterií během krátké chvíle,“ řekl profesor Remco Kort, který výzkum vedl. Vědci spolupracovali s amsterodamským muzeem mikrobů, prvním svého druhu.

Kde se vzaly bakterie?

Oněch 80 milionů bakterií se může zdát jako obrovské číslo, nicméně polibkem se nepřenášejí všechny druhy mikroorganismů obývajících naší ústní dutinu. „Rostoucí počet vědeckých výzkumů ukazuje, že naše tělo využívá jako ekosystém kolem 100 trilionů mikroorganismů,“ píše Smitha Mundasad, reportérka BBC zabývající se zdravotní problematikou. Zároveň upozorňuje, že v ústech máme kolem 700 druhů bakterií, ale při líbání se nepřenášejí stejně. Některé prostě „cestují“ snadněji.

Bakterie, které se přenášejí polibkem Foto: Bakterie, které se přenášejí polibkem

Líbání je krásné. Snad vás teď při tomto fantastickém zážitku nebude rušit představa na desítky milionů bakterií, jimž právě nabízíte nový domov.

Text Topi Pigula

reklama

reklama