Nový lék zázračně vyléčil zranění míchy. Jak funguje?

K poranění míchy může dojít třeba při autonehodách nebo úrazech. A až dosud jsme ho léčit nedokázali.
Zranění míchy mají často vážné dopady na lidský život
Zranění míchy mají často vážné dopady na lidský život
Getty Images

reklama

Mnohdy stačí vteřina nepozornosti, abychom kvůli úrazu přišli o schopnost využívat naše tělo naplno. Zranění míchy se může projevit ztrátou motoriky, citu anebo třeba paralýzou. Vyléčit jej lékaři prozatím neumějí, rozhodně ne ve všech případech, a to i přesto, že jde o jednu z priorit moderní medicíny. Hledáním způsobů, jak dopady poranění míchy zvrátit, se zabývá hned několik vědeckých odvětví, například výzkum kmenových buněk nebo genová terapie. Zdá se však, že nyní došlo k výraznému pokroku díky vědcům pracujícím na úplně jiné bázi. 

Nanovlákna v gelu

Odborníci jej zatím vyzkoušeli na laboratorních myších a podle toho, jak pokus shrnuli ve vědeckém časopise Science, se zdá až zázračný. Přípravek ve formě gelu vstříkli 24 hodin poté, co myším míchu v narkóze přerušili, přímo do tkáně, která ji obklopuje. Všem takto léčeným myškám se povedlo do 4 týdnů od zranění zadní nohy znovu používat. Myšky z kontrolní skupiny, které lék nedostaly, zůstaly paralyzované. Během pitvy uzdravených myší se navíc ukázalo, že se přeťaté spoje nervových buněk v jejich páteřích zregenerovaly.

Léčivý gel, jehož použití pro klinické studie na lidech teď autoři výzkumu navrhnou americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), pracuje s pomocí nanovláken desettisíckrát tenčích než lidský vlas, která jsou složená z bioaktivních molekul vysílajících specifické signály spouštějící regeneraci nervů.

Pokud by přípravek ukázal na lidech stejnou účinnost, jak slibují pokusy na laboratorních zvířatech, mohl by nejen zachraňovat zraněné, s nimiž si současná medicína neví rady, ale také být prvním z celé řady nové generace léčiv, o nichž se mluví jako o „supramolekulárních lécích“.

reklama

reklama