Vaše kočka vždy ví, kde se nacházíte. Má totiž unikátní superschopnost

Podle odborníků kočky vždy vědí, kde se v blízkém prostoru majitelé nacházejí. Vidět ho přitom vůbec nepotřebují.
Kočky mají superschopnosti
Kočky mají superschopnosti
Getty Images

reklama

Výzkum publikovaný v magazínu PLOS One naznačuje, že jsme o tomto už po několik tisíciletí domestikovaném tvoru ještě zdaleka nezjistili všechno. Ukázal totiž, že kočky si pravděpodobně díky různým zvukům dokážou udržet přehled o tom, kde se jejich majitelé zrovna nacházejí, přestože jim zmizí z očí. Autorku studie, japonskou doktorandku Saho Takagiovou, ke zkoumání inspirovala zdánlivá maličkost – schopnost kočkovitých šelem stáčet uši do různých směrů.

Experiment s reproduktory 

Během série experimentů, které Takagiová uspořádala jak v domech kočičích majitelů, tak v jedné z populárních kočičích kaváren, umístila různě po prostoru reproduktory a kočkám z nich pouštěla volání jejich majitelů. Kočky na hlasy páníčků z různých pokojů reagovaly mírně řečeno zmateně a překvapeně, což by se nestalo, pokud by nebyly schopné mentálně zmapovat lokaci svých majitelů.

Kočka ví, kde jste, i když jí zmizíte z očí
Autor: iStock Kočka ví, kde jste, i když jí zmizíte z očí

Možná vám to nepřijde jako bůhvíjaká superschopnost, ale nezapomínejme, že v říši zvířat je něco takového spíše výjimkou. Schopnost, které říkáme stálost objektu, si i lidské děti osvojují až okolo osmého měsíce a kromě některých vyspělých primátů, jako jsou šimpanzi či gorily, jsme ji zatím byli schopní odhalit jen u velmi inteligentních druhů, jakými jsou sojky, lenochodi či surikaty. A ano, samozřejmě i u psa.

Vědci tuto schopnost považují za pomyslný punc inteligence a jednu z nejdůležitějších součástí komplexnějšího myšlení. Další výzkum, který by tyto poznatky potvrdil a prohloubil, je proto rozhodně na místě.

reklama

reklama