Skutečný Iron Man: Britské námořnictvo ukázalo světu nový létající oblek, kterým chce bojovat s piráty

Mysleli jste si, že jsou záběry z filmu Iron Man jen snem vzdálené budoucnosti? Britské námořnictvo již nyní testuje obleky, které lidem umožní létat a bojovat efektivně například s pirátskými plavidly.
Použití Jet Suitu Královským námořnictvem by Iron Man určitě posvětil
Použití Jet Suitu Královským námořnictvem by Iron Man určitě posvětil
Gravity Industries / Marvel Studios

reklama

Královské námořnictvo Velké Británie stojí na prahu další fascinující éry svého fungování. Výhledově chce totiž do výbavy zařadit speciální raketové obleky, pomocí kterých mohou jednotliví vojáci létat. S nasazením se už dopředu počítá v souvislosti s obsazováním cizích plavidel, zejména těch, která jsou unesena piráty. A aby nebyl záměr chápán jako výstřelek či koncept něčeho velmi vzdáleného, Královské námořnictvo v demonstračním videu předvádí, jak to celé funguje:

Záběry jako z bondovky

Obrázky působí jako z extravagantnějších filmů s Jamesem Bondem nebo komiksového hitu Iron Man. Skutečnost je ale taková, že tři minuty oficiálních záběrů jsou autentické a veškerá technika reálná. Pokud dění na poli technologických inovací a novinek sledujete pravidelně, možná vám video nepřijde tak neuvěřitelné – předváděný raketový oblek je totiž tzv. Jet Suit společnosti Gravity Industries, který vynálezce Richard Browning nejednou v minulosti testoval a prezentoval na veřejnosti.

Spojení s námořnictvem Velké Británie je ale důležitý krok k dokončení vývoje a postupnému nasazení obleku do aktivní výbavy. Oblek má samozřejmě stále spoustu větších či menších nedokonalostí, nicméně se zdá, že v ukázkové misi, v níž se role létajícího námořníka ujal sám Browning, vše fungovalo na výbornou a k testování použitá loď HMS Tamar byla několikrát úspěšně obsazena. Browningovi se podařilo také přistát zpět na člunu námořníků, aby demonstroval použitelnost a obratnost svého obleku.

Elegantnější modifikovaná verze

Také v porovnání s některými z předchozích prezentací působí oblek elegantněji, neboť došlo k úpravám ručních trysek a také batoh s pohonem se zdá být menší. Ovládání celého obleku působí v podání Browninga velmi jednoduše a vynálezce myslel i na situace, kdy posádka cílové lodi nebude vůči námořnictvu nakloněná.

Už dříve představil možnost upnout na jedno z ramen samopal, který bude naváděn skrze průhledový štít doprovodné helmy Jet Suitu. Už zbývají jen energetické paprsky a odlehčené brnění a kdo ví, jestli se voják s kódovým označením Iron Man skutečně nebude prohánět po nebesích. 

reklama

reklama