Robopes vás nyní zastřelí na kilometrovou vzdálenost. Jak vypadá unikátní stroj na smrt?

Podoba vojenských konfliktů se může do budoucna dramaticky proměnit. Americká armáda zvažuje využití robotických psů s palebnými věžemi na hřbetě.
Roboty od Ghost Robotics americká armáda již testuje coby průzkumníky
Roboty od Ghost Robotics americká armáda již testuje coby průzkumníky
Ghost Robotics

reklama

Pokud se alespoň okrajově zajímáte o moderní technologie, pravděpodobně jste zaznamenali nejnovějšího robota společnosti Boston Dynamics. Je jím Spot, čtyřnohý a velmi pohyblivý robopes, který zpravidla spouští diskuze na téma, zda je doopravy užitečný, nebo jen módní a v mnoha ohledech virální. Bez ohledu na to, jaký názor zastáváte, inženýři z Boston Dynamics ho prezentují jako všestranného pomocníka a dali lidem k dispozici softwarovou sadu pro naprogramování nejrůznějších úkonů a pohybů. S jednou výjimkou –⁠ Spot nebude sloužit vojenským účelům.

Ghost Robotics se vražedným psům nebrání

Žijeme ovšem v době, která vidí v robotech obrovský potenciál, a jak si pravděpodobně dokážete představit, Boston Dynamics není jedinou společností, která přešla od vizí k realizaci vlastních kráčejících strojů. Konkurenční společnost Ghost Robotics dělá řadu věcí shodně se svým technologickým souputníkem, ovšem s tím rozdílem, že kombinaci robopsa a palebné věže vidí jako velmi užitečnou a nebrání se jí.

Stroj, který na první pohled Spota skutečně připomíná, se jmenuje méně přívětivě – Q-UGV. Jak sami můžete zhodnotit, tenhle robot už má daleko k roztomilému robopsíkovi a naopak z něj jde docela strach. Ostatně, není se čemu divit. Ona palebná věž od společnosti Sword International je schopna zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 1,2 kilometru, a to díky termokameře klidně i v noci. Pokud by navíc potřeboval vzdálený operátor zbraně zamířit opravdu přesně, může využít až 30násobný zoom, díky čemuž se z Q-UGV stává po všech směrech smrtící zbraň, přesouvající moderní vojenské konflikty zase o trochu blíže představám autorů vědeckofantastických románů či filmů.

Stále pouze prototyp

Otázkou rovněž zůstává, zda bude mít Q-UGV také autonomní režim, tedy alespoň pro navigaci terénem při zadání koordinátů do konkrétního bodu na mapě, nebo jej bude muset návodčí řídit po celou dobu. Vzhledem k tomu, že jde o prototyp, který se svého představení dočkal teprve nedávno na výroční konferenci Asociace armády Spojených států ve Washingtonu, se může stát v podstatě cokoliv. Vyřešena rovněž není otázka, jestli bude americké armádě k dispozici nabízená kombinace robota a zbraně od dvou různých společností, hádáme ale, že v případě zájmu a sepsání objednávky budou obě firmy víc než ochotné spolupracovat. Roboti Ghost Robotics jsou ostatně armádou USA testovány a osazení cizí palebnou věží, kterou v Ghost Robotics sami nevyvíjí, se vysloveně nabízí.

I kdyby ale nakonec na spojení robot-zbraň nedošlo, Q-UGV může sloužit alespoň pro průzkum terénu a provádění úkolů, které by byly pro člověka až příliš nebezpečné. V případě nehody by poškození robota bylo jen finanční ztrátou, což sice nelze přejít jako něco, co není problém, ale jistě uznáte, že lidský život se penězi vyvážit nedá. 

reklama

reklama