Proč jsou běžci tak šťastní? Nemůže za to endorfin, ale látka, která má blízko ke konopí

Roky se tvrdí, že jsou sportovci šťastní kvůli zvýšenému množství endorfinu. Vědci teď ale přišli s nečekaným objevem.
Běžci zažívají po výkonu euforii štěstí
Běžci zažívají po výkonu euforii štěstí
iStock

reklama

Potkali jste při procházce v parku běžce a přišel vám až podezřele vysmátý? Dlouhou dobu se myslelo, že za dobrou náladou běžců stojí hormon endorfin vyplavovaný při sportu nebo svalové námaze. Jenže pokusy na myších ukázaly, že za pocit štěstí nejspíše mohou endocanabinoidy – tedy látky, které jsou blízce příbuzné s těmi v konopí a tělo si je umí vyrábět a vyplavovat podobně jako výše zmíněný „hormon štěstí“.

Běhání vyvolává radost u myší i lidí
Autor: iStock Běhání vyvolává radost u myší i lidí

Mýtus zvaný endorfin

Byť lze zvýšenou koncentraci endorfinů v krvi pozorovat i půl hodiny poté, co běžec doběhne, podle posledních vědeckých poznatků nejsou příčinou spokojených stavů spojených se sportem. Vědci nechali laboratorní myšky běhat na pásu a poté sledovali jejich radost z pohybu a euforické stavy. K čemu došli?

Zajímavé je, že když vědci myším po běhu zablokovali přístup endorfinu do mozku, reakce hlodavců se nezměnily. Myši i nadále projevovaly pocity štěstí a spokojenosti. Tím endorfin vypadl ze hry. Problém tkví pravděpodobně v tom, že se molekuly endorfinu hůře dostávají z krevního řečiště do mozku než endocanabinoidy. 

Běhejte, budete šťastnější
Autor: Pixabay Běhejte, budete šťastnější

Vědci už provedli testování na psech i na lidech a výsledky se znovu potvrdily. U celkem 63 zkušených běžců byly po doběhu naměřeny vysoké hodnoty endocanabinoidů. Kromě nich člověk vylučoval samozřejmě i endorfin, vědci si však stojí za tím, že i v tomto případě známý hormon není spouštěčem radosti z běžeckého výkonu. 

Štěstí jako štěstí

Běžce jako takové však nová zjištění nemusí příliš trápit, neboť je jim asi jedno, zda jim radost vyvolává hormon či jiná tělem vylučovaná látka. Faktem totiž je, že se s pocitem štěstí rozhodně žije lépe, neboť rychleji a kvalitněji zvládnete náročné úkoly i stresové situace. Lépe se pak sportující člověk vyrovná i s depresemi či úzkostnými stavy. 

reklama

reklama