Nově schválený lék na obezitu má téměř 90% účinnost. Můžete ho použít k hubnutí do plavek?

Nový přípravek, který schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), pomáhá i proti cukrovce.
Obezita je závažným problémem moderní společnosti
Obezita je závažným problémem moderní společnosti
iStock

reklama

Řekněme si to na rovinu. Životní styl, který vedou země prvního světa, našim tělům příliš neprospívá. Když se mluví o epidemii obezity, je to zejména proto, že počet lidí s nadváhou už ve světě převážil počet lidí, kteří jsou podvyživení.

Životní styl zůstává zásadním faktorem obezity
Autor: iStock Životní styl zůstává zásadním faktorem obezity

Není to jen o jídle, jde o nemoc

Obezita přitom může být velmi nebezpečná a problematická. Nasedají na ni totiž další nemoci jako diabetes, problémy s kardiovaskulárním systémem nebo vysoký tlak. V případě nemoci COVID-19 jsou obézní lidé dokonce jednou z nejohroženějších skupin.

Obézní lidé se často potýkají s nepochopením; většina lidí si totiž stále myslí, že stačí jen vyřešit nedostatek pohybu a zlepšit jídelníček, jenže obezita je civilizační choroba. Problém proto může být i ve stresu, potížích se štítnou žlázou, psychických problémech a dalších faktorech, které shazování přebytečných kil komplikují. Léky na obezitu jsou v takových případech vítanými pomocníky.

Kila nemusejí jít dolů ani s dietou a pohybem
Autor: iStock Kila nemusejí jít dolů ani s dietou a pohybem

Nový lék má nejslibnější účinky na trhu

Lék Wegovy, který teď schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), už lékaři vlastně znají; obsahuje semaglutid, což je molekula odvozená od struktury hormonu vylučovaného lidskými střevy po jídle. Slinivka pak díky tomuto hormonu začíná s inzulinovou reakcí, což spouští v těle zpracování cukrů. Semaglutid se používá od roku 2017 k léčbě cukrovky druhého typu, zdálo se ale, že má i spoustu dalších zajímavých účinků, které stojí za prozkoumání. Redukce váhy a omezení chuti k jídlu byly jedním z nich. Odborníci proto zahájili studii, aby získali dostatek dat, a ta ukázala, že díky týdenní 2,4miligramové injekci dokáže 86,4 procent dospělých shodit minimálně pět procent své tělesné váhy. Víc než dvacet procent své váhy pak shodí celá jedna třetina z nich.

Index tělesné hmotnosti (BMI)
Autor: iStock Index tělesné hmotnosti (BMI)

Co když lék přestanete užívat? 

Extrémně dobré výsledky jsou sice povzbudivé, experti ale přesto zatím přílišnému optimismu neholdují a jednoznačně upozorňují na to, že nový lék je určen ke krátkodobému užívání v závažných případech obezity, nikoli jako pomocník ke zhubnutí do plavek, když máte pár tukových polštářků navíc. Snadná řešení totiž nebývají navždy a v případě přípravku Wegovy se všechny klinické studie odehrávaly pouze přímo během užívání léku. Není proto vůbec jasné, jak si tělo poradí s jeho vysazením.  

reklama

reklama