Neviditelnost se stává realitou. Nový vynález dokáže ukrýt nejen vojáky, ale i tanky a letadla

Zdánlivě průhledná deska skryje vaši postavu, umožní ale vidět pozadí za vámi, jako byste za ní vůbec nebyli. A to i pro přístroje pracující v infračerveném nebo ultrafialovém spektru.
Ve filmech od Marvelu už je neviditelné maskování běžné. Realita ale bude trochu jiná.
Ve filmech od Marvelu už je neviditelné maskování běžné. Realita ale bude trochu jiná.
Marvel Studios

reklama

Možnost stát se neviditelným dráždí lidskou fantazii už dávno. Od starověké Hádovy čapky neviditelnosti přes neviditelného muže od H. G. Wellse až po neviditelný plášť Harryho Pottera. Technologický pokrok několika posledních let ale všechny tyto fantazie přiblížil skutečnosti.

Nejnovější neviditelná technologie se jmenuje Quantum Stealth a stojí za ní kanadská společnost Hyperstealth, která se věnuje vojenské kamufláži. Použitý materiál je levný, tenký jako papír a nevyžaduje žádný zdroj energie. I když nefunguje tak dokonale jako kouzelný kabát Harryho Pottera, docela dobře vás ukryje a rozhodně zmate všechny kolem. Koneckonců, podívejte se sami:

Technologie pracuje na principu optické čočky. V podstatě pokud jste viděli jeden z těch obrázků, které se jeví jako 3D v závislosti na tom, jak se na ně díváte, viděli jste i tuto „neviditelnou“ technologii.

Na barvě ani pohybu nezáleží

Materiál propouští světlo způsobem, který umožňuje vidět pouze předměty, které jsou velmi blízko nebo naopak velmi daleko zneviditelňující desce. Cokoliv v určité vzdálenosti od materiálu – postava, auto, tank – jednoduše zmizí. Materiál je navíc účinný i při použití ultrafialového nebo infračerveného záření.

Navíc nezáleží na barvě ukrytého předmětu ani na tom, zda je statický nebo se pohybuje. Materiál postavu nebo předmět úplně neskryje, může ale vyvolat nejistotu v tom, na co se vlastně díváme. A pokud se na objekt nebudeme dívat přímo, ale třeba přes kamery, které nemají vždy vysoké rozlišení, efekt neviditelnosti se dále zvyšuje.

Firma Hyperstealth na vývoji neviditelné technologie pracuje od roku 2010 a její zákazníci se pochopitelně rekrutují z vojenských kruhů. Kromě neviditelného materiálu navrhuje a vyvíjí kamuflážní vzory a materiály pro armády mnoha zemí světa, včetně například Slovenska.

reklama

reklama