30. prosince 2021 07:00

Nejžhavější místo Sluneční soustavy bude na Zemi. Kdy umělé Slunce poprvé zažehne?

Vědci se ve Francii pokoušejí postavit umělé Slunce o teplotě 150 milionů stupňů Celsia. Až se jim to podaří, půjde o nejžhavější místo Sluneční soustavy.

Ve francouzském Cadarache mezi Nice a Avignonem vzniká největší a nejvýkonnější termonukleární reaktor světa – tokamak ITER. Až vědci projekt, na kterém spolupracuje 35 zemí světa, dokončí, budou mít se 150 miliony stupni Celsia k dispozici nejžhavější fúzní reakci, jaké kdy lidstvo dosáhlo. Dosud nejžhavější plazma o teplotě 120 milionů stupňů Celsia udržel v červenci 2021 po dobu 102 sekund tokamak v Číně.

Pokrok při budování nejen francouzského tokamaku sledujte v dokumentární sérii Konstruktéři budoucnosti v neděli večer na Prima ZOOM. Tokamak je zařízení vytvářející uzavřené magnetické pole, které slouží jako nádoba na uchování extrémně žhavého plazmatu. To vzniká zahřátím plynu na extrémní teplotu, při níž dojde ke slučování atomů, přičemž se uvolní ohromné množství energie. Jde o podobnou reakci, která probíhá uvnitř našeho Slunce, jen mnohem intenzivnější – teplota slunečního jádra totiž dosahuje „jen“ 13 milionů stupňů Celsia.

Řetězová reakce nehrozí

Tokamak ITER se staví od roku 2006 a v provozu by měl být v roce 2025. Pokud se experiment povede, dalším krokem bude stavba fúzních reaktorů, které by mohly do sítě dodávat elektrickou energii už od poloviny století. Na rozdíl od reaktorů postavených na štěpení těžkých jader je fúzní reaktor zcela bezpečný – nemůže dojít k řetězové reakci a navíc nevzniká žádný radioaktivní odpad. V budoucnu by tak mohly fúzní reaktory představovat hlavní zdroj energie.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom