Největší hydroplán na světě má za sebou první start z vodní hladiny

AG-600 „Kunlong“ má vzletovou nosnost 53,5 tuny a může přepravit 50 osob na vzdálenost 4 500 km.
Čínský hydroplán AG-600 je největším letadlem svého druhu na světě
Čínský hydroplán AG-600 je největším letadlem svého druhu na světě
profimedia.cz

reklama

Jedna věc je postavit obří hydroplán, druhá pak přinutit ho vzlétnout z vodní hladiny. A přesně takovou schopností se pochlubila Čína. Její AVIC AG-600 „Kunlong“ je nejen největším současným hydroplánem na světě, ale má za sebou i úspěšný start z hladiny Žlutého moře.

Letoun v červenci 2020 úspěšně odstartoval ze zátoky u města Čching-tao v provincii Šan-tung a po 31 minutách letu znovu přistál na vodě. Pro ambiciózní hydroplán, jehož konstrukcí Čína dále potvrzuje svou orientaci na okolní moře, šlo o klíčový test.

Vojenské využití

Prototyp obojživelného hydroplánu AG-600 od čínské státní společnosti AVIC poprvé vzlétl ze země v dubnu 2017. Pohon zajišťují čtyři turbovrtulové motory WJ-6 (licenční sovětský motor Ivčenko AI-20), rozpětí křídel 38,8 metru a maximální rychlost je 560 km/h. Letoun může na palubu vzít 50 lidí nebo v případě hašení požárů až 12 tun vody.

Čína chce hydroplán používat při záchranných misích a k hašení požárů. Podle serveru Popular Mechanics bude hydroplán významnou posilou pro čínské zájmy ve sporných vodách Jihočínského moře. Letoun je možné vybavit protiponorkovými minami nebo torpédy a může sloužit k vyzvedávání pilotů sestřelených nad mořem.

reklama

reklama