Válka budoucnosti: Nejnovější americký dron ze sebe umí vypustit roj menších dronů

Vývoj válečných dronů nadále pokračuje. Americká armáda má nyní v rukách stroj, který může zásadně změnit tvář nevyhnutelných konfliktů.
Na drony se armády po celém světě spoléhají čím dál víc
Na drony se armády po celém světě spoléhají čím dál víc
Getty Images

reklama

Autonomní zbraňové systémy jsou stále více sofistikované. Rakety vypálené na dálku z dronů dnes dokážou zasáhnout i malé větrací okénko betonového bunkru a operátor bez problémů spustí přesnou palbu i na kličkující auto. Představa z akčních filmů o dálkově řízeném boji je tak čím dál více reálná.

Dronová matrjoška

Důkazem je i nejnovější americký válečný dron Kratos XQ-58A Valkyrie, který je přirovnáván k ruské matrjošce, neboť ve svých útrobách schovává další menší drony. Tento úchvatný stroj má rozpětí křídel 6,7 m, maximální rychlost 1 050 km/h, operační výšku 13 715 m a dosah 3 941 km. Ve svém nákladním prostoru pak může nést hned osm zbraní včetně přesně naváděných „chytrých“ raket JDAM.

Co je ale ještě důležitější, slouží rovněž jako platforma pro vývoj dalších technologií, konkrétně malých dronů, které ponese s sebou. Tyto menší drony s označením Altius-600 mají v budoucnu sloužit jako doprovod stíhacích letounů F-22 nebo F-35. Stanou se tak dalšíma očima a zároveň půjde o samostatné útočné platformy schopné operovat jak individuálně, tak v rojích. 

Altius-600 vyrábí společnost Area-I a jedná se o dron s hmotností 12 kg a výdrží přes čtyři hodiny a doletem 440 km. Je nacpaný elektronikou, a pokud se prosadí, budou se jeho schopnosti dále rozpracovávat.

Letový test prototypu Valkyrie ostatně proběhl již 26. března 2021 nad utajovaným vojenským prostorem známým jako Yuma Proving Ground nacházejícím se v Arizoně. Během letu byl Altius-600 Small Unmanned Aircraft System (SUAS) úspěšně vypuštěný z pumovnice.

V dronech je budoucnost válčení

Bezpilotní prostředky samozřejmě nevyvíjí jen USA, ale i Čína či Rusko. Drony má k dispozici dokonce i česká armáda, ale její modely zdaleka nejsou na tak pokročilé technické úrovni. Přesto mají ve výbavě armády nezastupitelnou úlohu. Při nejjednodušším využití je díky nim možné sledovat on-line situaci na bojišti či na nepřátelském území, kterou je dobrá znát pro strategické vyhodnocení situace. Nejsložitější scénář využití pak počítá s bojovým nasazením v součinnosti s nejmodernějšími stíhacími letouny, případně koordinovanými akcemi celých dronových rojů. 

reklama

reklama