10. března 2021 00:05

Jaký je rozdíl mezi mužským a ženským mozkem? Podle třicetiletého výzkumu jsou z 99 % stejné

Rozsáhlý vědecký výzkum se třicet let zabýval rozdíly mezi mužským a ženským mozkem, aby mohl uzavřít nekonečnou debatu.

Také žijete v přesvědčení, že jsou ženy a muži prostě „zapojení“ jinak a jejich mozky jsou odlišné? Pak jste podle všeho obětí fenoménu, o kterém současní odborníci na lidský mozek hovoří jako o neurosexismu. Ten je výsledkem řady zaujatých a chybně interpretovaných studií, které ve výsledku vedly k přesvědčení, že ženský mozek je hůř vyvinutý, má méně šedé hmoty a je hůře zařízený pro logické myšlení.

Přestože to byly závěry postavené na velmi pochybném základu, rozšířily se velmi rychle i mezi veřejností a byly dlouhá léta používány, aby podpořily tvrzení, že jsou ženy od přírody lépe zařízené pro domácí práce než pro práci vědeckou nebo třeba politickou a lépe zvládají multitasking.

Rozdíl ve skutečnosti činí jediné procento

Teď jsou ale známé výsledky skutečně objektivního a velmi rozsáhlého výzkumu. Odborníci zkoumali výstupy magnetických rezonancí a pitev po dobu třiceti let a shromáždili obrovské množství dat, která ukazují, že ženský a mužský mozek se od sebe liší naprosto minimálně.

Jako většina oborníků na neurologii jsem si myslela, že se nám rozdíly jasně vyprofilují, pokud zajistíme dostatečně velkou výzkumnou skupinu a dostatek dat. Ale ten počet zkoumaných mozků stále stoupal, až se dostal do řádů tisíců a stejně jsme žádné rozdíly nenašli,“ vysvětluje Lisa Eliotová, jedna ze čtyř autorů studie.

Ženský mozek je samozřejmě v průměru o něco menší. Větší mozky ale mají jen víc bílé hmoty, ať už jsou ženské, nebo mužské. A bílá hmota nemá žádný vliv ani na mozkové funkce, ani na inteligenci. Slouží pouze k přenášení informací o nervových podnětech.

Koneckonců, kdyby velikost mozku skutečně rozhodovala o chytrosti jeho majitele, nelétáme do vesmíru my, ale třeba plejtváci.

Odmyslíme-li si tedy o ničem nevypovídající rozdíl v průměrné velikosti, žádný jiný prakticky nenajdeme: Výzkum ukázal mezi mozky obou pohlaví odchylku pouhé jedno procento.

Náš mozek se mění podle toho, čím ho „krmíme“

Neznamená to ovšem, že se od sebe lidské mozky neliší vůbec. Popravdě řečeno, rozdíly jsou obrovské. Mozky se nám totiž mění celý život. Reagují například na to, že studujeme, kde a jak pracujeme nebo zda zahradničíme či hrajeme fotbal. Zkrátka a dobře, náš mozek reaguje na to, jaký život žijeme a co děláme, a podle toho se vyvíjí. Naše pohlaví je mu ale srdečně jedno.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom