Kolik je v Chorvatsku min a kde jsou? Tahle aplikace vám může zachránit život

Nápis Pazi, mine, tedy Pozor, miny, můžete v Chorvatsku vidět na více než 12 000 speciálních značkách. A není divu, v oblíbené dovolenkové destinaci se stále povalují tisíce kusů nevybuchlé munice.
Dál ani krok! Na minová pole v Chorvatsku upozorňuje přes 12 000 značek
Dál ani krok! Na minová pole v Chorvatsku upozorňuje přes 12 000 značek
Topi Pigula

reklama

Procitnutí uprostřed minového pole patří mezi noční můry, které určitě nechcete zažít. Minová pole ale nejsou jen v Afghánistánu nebo na Golanských výšinách. Ta nejbližší leží vzdušnou čarou 550 kilometrů daleko v turisty oblíbeném Chorvatsku.

Přesvědčit se můžete pomocí aplikace Minefields.info. Ta vizuálně i zvukově upozorňuje, že se blížíte k minovému poli, a v případě, že se ocitnete v ohrožení můžete jedním tlačítkem přivolat pomoc. Součástí aplikace je i vyobrazení nejčastějších typů min, na které můžete narazit. Pokud narazíte na podezřelý předmět, můžete jej pomocí aplikace vyfotit a ihned odeslat k identifikaci.

Tady najdete nejbližší minové pole
Autor: archiv Prima ZOOM Tady najdete nejbližší minové pole

Kde se miny v Chorvatsku vzaly?

Chorvatsko se stejně jako další země bývalé Jugoslávie stalo v letech 1991–95 dějištěm prudkých bojů. Mnohé pozůstatky této války můžete v podobě poškozených nebo zničených domů vidět ještě dnes, další zůstávají neviditelné, ale o to nebezpečnější. Jde o protipěchotní miny, kterých znepřátelené strany položily asi 1,5 milionu, z nichž jich v zemi leží odhadem stále ještě 31 000.

Podle úmluvy přepsané v Ottawě v roce 1999 mělo Chorvatsko odstranit všechny miny do konce roku 2019. Jenže se to se ukazuje jako zcela nereálné. Najít a odstranit protipěchotní minu často ve složitém terénu není snadné ani levné. Od konce války, kdy se začaly miny odklízet, už při této práci zemřelo 63 lidí.

Nejste si jistí, na co jste narazili? V aplikaci je i nápověda
Autor: archiv Prima ZOOM Nejste si jistí, na co jste narazili? V aplikaci je i nápověda

Mnohem horší je to s vojáky a civilisty – od začátku války v roce 1991 miny zabily 509 lidí a 1 466 jich zranily. Většinou jde o ztrátu jedné nebo obou nohou, případně ruky. Miny jsou totiž konstruovány právě tak, aby svou oběť jen těžce zranily. Zraněný voják je pak pro nepřátelskou armádu několikanásobně větší přítěží.  

Nejen miny, ale i kazetové bomby

Problém představuje i nevybuchlá kazetová munice. Jde o velmi nebezpečné pozůstatky dnes zakázaných kazetových bomb, které rozptylují desítky nebo stovky kusů drobné výbušné submunice na velkou plochu.

Pozor, miny - v Chorvatsku stále běžné varování
Autor: Topi Pigula Pozor, miny - v Chorvatsku stále běžné varování

Podle mezinárodní organizace Landmine & Cluster Munition Monitor bylo na konci roku 2014 kontaminováno přes 1 milion m² v oblasti Zadaru, 765 000 m² v oblasti Splitu a dalšího čtvrt milionu m² v oblasti Šibeniku. Odhaduje se, že celkem se v těchto a několika dalších (Karlovac, Lika-Senj) oblastech nachází méně než 5 000 kusů této nebezpečné munice.

reklama

reklama