29. listopadu 2021 14:50

Jak efektivně léčit alkoholismus? Nečekané řešení přichází z Amazonie

S alkoholem bojuje řada lidí nejen v České republice a postavit se závislosti bývá velmi zdlouhavé a mnohdy i bolestivé. Z Amazonie však přichází efektivní řešení.

Dřevitá liána druhu Banisteriopsis caapi je v Amazonii nazývána „liánou duše“ a v rámci šamanských rituálů je využívána už z předkolumbovských dob. Ayahuaska už ale dávno není jen tajemnou drogou amazonských indiánů. Pořádají se za ní celé turistické výpravy, dováží se do Evropy a začala hrát svou úlohu i ve výzkumu amerických a evropských lékařských institucí. Ukázalo se totiž, že má potenciál léčit závislosti. A to včetně závislosti na alkoholu.

Drogou proti alkoholu

Rizikovou konzumaci alkoholu vykazuje celkem 17–20 % české populace. Ayahuaska je oproti běžné farmakologické léčbě moderní medicíny specifická tím, že působí současně na několika úrovních: biologické, psychologické, sociální a spirituální,“ píše Rita Kočárová ve své diplomové práci. Nová studie, která se objevuje v časopise Drug and Alcohol Review, slova Kočárové potvrzuje. Výsledky průzkumu mezi 8 629 uživateli ayahuasky ze 40 různých zemí ukazují, že u těch, kteří pravidelně konzumují z ní připravený psychedelický nápoj, je nejméně pravděpodobné, že požijí alkohol nebo drogy.

Zpovídaní potvrdili, že mystický zážitek jim umožnil identifikovat negativní myšlenkové vzorce související s jejich závislostí, poskytnout pochopení původu a dynamiky jejich závislosti a přispět k uzdravení traumat, která jsou základem mnoha návykových poruch.

Abychom pochopili, jak může ayahuaska rušit závislost, je nutné pochopit vznik závislosti jako takové.

Jak funguje závislost

Návykové látky podporují až 10x rychlejší spuštění dopaminu, který je znám jako hormon štěstí, čímž dochází k pocitům blaženosti a uvolnění. Starosti mizí, život je fajn. Ovšem nadměrné užívání návykových látek vede k vyčerpání a nedostatku dopaminu a serotoninu, což vede k následným pocitům frustrace, jež mohou vyústit až v deprese. „Beta-karbolinové alkaloidy obsažené v ayahuasce a jejich působení na dopaminový a serotoninový systém jsou stále předmětem podrobnějšího zkoumání, ale prozatím se zdá, že tyto alkaloidy by mohly regulovat hladiny těchto hormonů takovým způsobem, který přispívá k zotavení ze závislosti,“ píše Kočárová.

Prvními objeviteli skutečnosti, že užití ayahuasky snižuje bažení po alkoholu a drogách, byli příslušníci novodobé církve, jež v Jižní Americe spojuje šamanské rituály s křesťanskými prvky. Kromě léčby závislostí se léčebné využití ayahuasky zaměřilo i na léčbu depresí a posttraumatických stresových poruch. A to jak u lidí, kteří přežili nějakou tragédii, tak válečných veteránů.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom