Parodické Nobelovy ceny rozdány: Chrání orgasmus před rýmou a vousy před ránou pěstí?

Parodické Nobelovy ceny byly letos uděleny a nechybí mezi nimi řada bizarních, ne-li přímo absurdních zjištění.
Výzkumy z IG Nobelových cen jsou často absurdní
Výzkumy z IG Nobelových cen jsou často absurdní
iStock

reklama

Vědecký výzkum zkoumá bez nadsázky všechno možné. Zástupci vědeckého magazínu Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu) každoročně pořádají předávání parodických IG Nobelových cen. V komisi, která rozhoduje o tom, komu budou uděleny, sedí i skuteční nositelé Nobelových cen. V historii těchto bizarních ocenění máme i své zástupce, v roce 2014 totiž získal cenu i Jaroslav Flegr se svým týmem za výzkum, zdali jsou majitelé koček svými miláčky ohroženi na duševním zdraví. Letos ocenění obdržely tyto vědecké práce.

1) Ekologie: Žvýkačka na chodníku

Co se stane s použitou žvýkačkou, která je 3 měsíce přilepená na chodníku? Nemusíte mít odborné tituly, abyste odpověděli, že ztvrdne a na jejím povrchu se začnou množit bakterie z okolního prostředí. Odborný výzkum tuto domněnku potvrdil. Vyplivnutá žvýkačka po 3 měsících venku skutečně bakterie obsahuje.

2) Doprava: Transport nosorožců hlavou dolů

Pokud je v rámci záchranného programu v Africe nutné přemístit nosorožce, občas se k tomu použije vrtulník. Výzkum ukázal, že pokud zvíře pověsíte hlavou dolů, jeho plíce trpí méně, než pokud je uspáno a převáží se vleže na boku. Ve visu jsou totiž jeho plíce zatěžovány rovnoměrně.

3) Entomologie: Švábi na ponorkách

Námořníci se na svých podvodních plavidlech snaží zbavit švábů a vědci zjistili, že použití silnějších a levnějších hubících přípravků je efektivnější a stojí méně peněz.

4) Biologie: Komunikace kočky a člověka

Tato studie popisuje způsob, jakým se kočky snaží dorozumět se svými lidskými majiteli a souputníky. A opět jsme se dočkali vskutku „nečekaného objevu“. Vědci totiž zjistili, že komunikace probíhá prostřednictvím různých variant mručení, mumlání, mňoukání, sténání, syčení, zívání či vytí. Respektive každým projevem, který kočka dělá. 

5) Lékařství: Orgasmus uvolňuje nosní sliznici

Tento výzkum musel být velmi intimní, neboť ukázal, že orgasmus při sexu má stejné účinky, jako léky mající za cíl zprůchodnit v nose dýchací cesty.

6) Ekonomie: Korupce a obezita politiků

V této kategorii se mezi oceněnými objevila spolu s Austrálií, Švýcarskem, Francií a Rakouskem i Česká republika. Práce s názvem Obesity of Politicians and Corruption in Post‐Soviet Countries​ zkoumala, zda míra obezity u politiků souvisí s mírou korupce.

7) Chemie: Vzduch v kině a míra násilí ve filmech

Práce 10 autorů se zaměřila na to, jestli se podle vzduchu v kině dá odhadnout mírumilovnost či násilnost filmu.

8) Cena za mír: Vliv vousů na poškození tváře při úderu

Kompozit pokrytý rounem simuloval lidskou tvář pokrytou vousem. Ukázalo se, že vousy mohou být nejen ozdobou mužské tváře, ale zároveň snižují poškození kostí, natržení kůže a zhmoždění svalů při úderu. Čím hustší, tím lepší.

reklama

reklama