Inovace v zemědělství: Speciální nový dron zabíjí škůdce ve skleníku

Dron škůdce samozřejmě rozezná od majiteli vítaných čmeláků nebo berušek.
Dron, který pomáhá ochránit úrodu
Dron, který pomáhá ochránit úrodu
AP

reklama

Říká se, že pokrok nezastavíš. Málokde je to ale vidět tak moc jako v jednom holandském skleníku, jehož majitel Rob Baan (jako téměř každý zahrádkář) bojuje se žravými housenkami. „Chemikálie používat samozřejmě nemůžu, ale hlavně ani nechci,“ vysvětluje Baan, který zásobuje vybranou zeleninou a květinami luxusní restaurace po celém světě. Ale zatímco jeho kolegové ještě stále trčí ve dvacátém století a s housenkami bojují marné bitvy, Baan se přesunul do století jednadvacátého a začal na ochranu svých výpěstků používat drony.

Dron velký jako dlaň je pro škůdce smrtící

S prototypem maličkého dronu určeného pro skleníky přišla firma PATS Indoor Drone Solution a princip, na kterém funguje, je jednoduchý. Místo toho, aby se zaměřoval na housenky, cílí na jejich rodiče: Noční motýly.

Jediný motýlí škůdce nadělá ve skleníku pořádnou paseku
Autor: iStock Jediný motýlí škůdce nadělá ve skleníku pořádnou paseku

Jeden jediný motýl mi dokáže udělat škody za deset tisíc dolarů: Naklade nejméně sto vajec a z těch vajec je stovka housenek,“ tvrdí Baan. Pokud ale skleníkem poletuje jako dlaň veliký dron, žádný motýl nemá šanci na přežití. Zařízení ho s pomocí speciální kamery odhalí, software vše vyhodnotí a vyšle dron nešťastného motýla stíhat. Jakmile ho dožene, čeká můru ošklivý osud – rozsekají ji speciálně upravené lopatky dronových rotorů. Nejsou motýli, nejsou vajíčka, nejsou housenky, nejsou škody.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Dron vyhledává škůdce a zabíjí je - zdroj: AP

Po prvotním naprogramování už pracuje samostatně

Tenhle krutý osud navíc potká opravdu jen škůdce. Dron je speciálně naprogramovaný tak, aby nevraždil jiný, prospěšný hmyz.

Z toho jsem měl největší strach,“ tvrdí Baan. „Nechci, aby zabíjel berušky, ty jsou dobré proti mšicím. A už vůbec ne čmeláky. Čmeláky dokonce draze kupuji, jeden mě stojí i padesát centů.“

Zahradnický magnát Rob Baan si novou technologii nemůže vynachválit
Autor: AP Zahradnický magnát Rob Baan si novou technologii nemůže vynachválit

Společnost, která dron vyvinula, samozřejmě technologii ještě vylepšuje a zbavuje pomyslných much. Je ovšem možné, že maličké drony na zabíjení škůdců už (relativně...) brzy potkáte v každém větším zahradnictví.

reklama

reklama