28. listopadu 2021 08:16

Jak očkování a prodělání covidu ovlivňují plodnost? Zbystřit by měli hlavně muži

Lékaři se podle nejnovějších výzkumů shodují, že ohroženější je kvůli pandemii plodnost mužů. I ženy ale mohou pocítit změny.

O potenciálně škodlivém vlivu očkování proti viru SARS-CoV-2 na lidskou plodnost se v internetových diskusích hovoří poměrně často a mnozí lidé se kvůli tomu vakcíny obávají, ačkoli mezi většinou odborníků nikdy žádné vážnější obavy nepanovaly. Že je očkování vakcínou Cominraty proti nemoci COVID-19 v tomhle ohledu bezpečné, teď částečně dokazuje i soubor studií provedených v několika různých centrech asistované reprodukce v Izraeli.

Žádný vliv

Tři různé výzkumy z jednotek oplodnění in vitro na klinikách jako Sheba Medical Center, Tel Hashomer a Hadassah Medical Center shromáždily data od 36 partnerských párů, které podstoupily umělé oplodnění neúspěšně ještě před tím, než se nechaly proti covidu naočkovat. Výzkumníci pak porovnali všechny parametry z dřívějších pokusů s hodnotami, které u týchž klientů reprodukčních klinik zjistili v rozestupu jednoho týdne až tří měsíců od očkování. „Podle toho, co jsme viděli, vakcína nemá vliv vůbec na nic,“ tvrdí vedoucí výzkumu, profesor Raul Orvieto. „Naše zjištění zcela korespondují s nedávným americkým výzkumem, který takto vyšetřil 45 partnerských párů a jehož výsledky jsou zveřejněné v magazínu Americké lékařské asociace.

Podle závěrů obou studií nebyl po vakcinaci patrný žádný rozdíl ani v počtu vajíček, v kvalitě spermatu či kvality embryí. Na rozdíl od účastníků, kteří se očkovat nenechali.

Covid zhoršuje kvalitu spermatu

Výzkumu by se dalo samozřejmě vytknout, že monitoroval jen několik desítek participantů a navíc jen po několik týdnů, nikoli dlouhodobě; nezabýval se navíc změnami v menstruačním cyklu, které někteří hlásí jako vedlejší účinky očkování.

Na druhou stranu, podobný výzkum proběhl i u lidí, kteří pro změnu prodělali COVID-19, přičemž u mužských participantů vědci po covidu zaznamenali sníženou kvalitu spermatu. Existuje pro to jednoduché vysvětlení,“ tvrdí Orvieto. „Proces, při němž se tvoří vajíčka a sperma, trvá tři měsíce a zánětlivé reakce probíhající v těle při infekčním COVID-19 ho ovlivňují. Proto také doporučujeme párům, aby s léčbou neplodnosti tři měsíce vyčkaly.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom