Čip do mozku už v roce 2022. Elon Musk vysvětlil, kdo dostane šanci na lepší život

Elon Musk má s čipy do mozku velmi ušlechtilé záměry. Dosavadní testy navíc vypadají více než slibně.
Neuralink může podle Muska vrátit lidi do života
Neuralink může podle Muska vrátit lidi do života
AP / Getty Images

reklama

Filantrop a vizionář Elon Musk se nezabývá jen elektromobilitou nebo lety do vesmíru. Už před pěti lety založil také společnost Neuralink, která vyvíjí implantáty pro komunikaci mozku s vybraným strojem. Celé řešení sestává z čipu pojmenovaného N1, který se za pomoci přibližně tisícovky elektrod spojuje s mozkem.

Aby byla sci-fi vize dokonalá, Neuralink sestrojil také robotickou paži, která čip do mozku implantuje, aniž by narušila mozkové cévy a pacienta zranila. Testy úspěšně proběhly na myších i šimpanzích a podle Muska už nic nebrání tomu, aby byli od roku 2022 přizváni k prvním testům také lidé. Pravdou ovšem je, že podobně mluvil již před čtyřmi lety a za cíl vybral rok 2020, je proto otázkou, zda nová předpověď skutečně vyjde.

Čip má sloužit primárně lidem s poškozením míchy, kteří po zranění ztratili kontrolu nad svými končetinami. Implantát by měl tento handicap obejít, když lidem umožní ovládat počítač či mobilní telefon jen pomocí svého mozku a obstarat si tak základní potřeby, komunikovat s přáteli či lékaři, číst digitální knihy nebo sledovat televizi.

Neuralink povzbuzují k testům s lidmi výsledky pokusů s opicemi, které byly schopné například ovládat videohru jen svými myšlenkami. „Provádíme spoustu testů, které nám potvrzují, že je řešení velmi bezpečné a spolehlivé. Zařízení Neuralink navíc lze také bezpečně odstranit,“ řekl Elon Musk v rozhovoru s Wall Street Journal. Vše nicméně závisí na potvrzení ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, Musk se ale domnívá, že to nebude problém.

Co se týče vlastního fungování čipu, spoléhá na zmiňované elektrody zavedené převážně do mozkové kůry. Ty jsou následně svedeny do zařízení pojmenovaného Link, které bezdrátově komunikuje s vybranými zařízeními a umožňuje ovládání bez tradičních dotykových vstupů. Bezdrátově se Link také zvnějšku lebky nabíjí, aby nemusel být pacient neustále spojen s baterií jako při implanataci kardioverteru, laicky řečeno defibrilátoru umístěného pod kůží nad srdcem, s nímž je spojen elektrodou zavedenou zpravidla do hrotu pravé srdeční komory.

Společnost Neuralink navíc doufá, že postupným vylepšováním čipu a vlastností celého řešení by mohla vrátit pacientům funkčnost celého těla. „Myslím, že máme šanci –zdůrazňuji šanci – umožnit někomu, kdo nemůže chodit, aby znovu přirozeně používal své nohy,“ dodal Elon Musk.

Neuralink ovšem není jedinou společností, která se o podobný průlom ve zdravotnictví snaží. Podobně je na tom i BrainGate, technologie, která již umožnila ochrnutému muži ovládat počítač pomocí mysli a jejíž výsledky byly velmi slibné. Stejně jako v případě Neuralinku navíc dochází k bezdrátové komunikaci, což je zásadní rozdíl před staršími řešeními, která spoléhala výhradně na přímé kabelové spojení elektrod či komunikační jednotky s daným počítačem.

reklama

reklama